Synodní rada Českobratrské církve evangelické: Okolnosti tragické smrti Stanislava Tomáše vzbuzují oprávněné otázky, je třeba je řádně a věrohodně prověřit
Podle Synodní rady Českobratrské církve evangelické okolnosti tragické smrti Stanislava Tomáše vzbuzují oprávněné otázky. "Je třeba je řádně a věrohodně prověřit, aby bylo možno obnovit důvěru ve státní instituce," uvádí se v prohlášení synodní rady.
"Bez ohledu na posouzení přiměřenosti policejního zákroku pokládáme za nutné se ohradit proti těm hlasům, které naznačují, jako by závažnost smrti člověka závisela na tom, zda šlo podle měřítek pisatelů o slušného člověka či nikoli. Smrti Stanislava Tomáše litujeme a vyjadřujeme soustrast jeho blízkým," dodala rada.
"Míra nedůvěry, která se zrcadlí v diskusi podnícené tímto případem, svědčí o tom, že se naše společnost dlouhodobě nesnaží čelit předsudkům, nepodporuje dostatečně vzdělávání v oblasti vztahu k menšinám, zanedbává systematické zlepšování jejich sociální situace a začleňování," uvádí se na závěr prohlášení Synodní rady Českobratrské církve evangelické.
Policisté v Teplicích zasahovali před týdnem kvůli potyčce dvou mužů, kteří poškozovali cizí auta. Šestačtyřicetiletý Stanislav Tomáš, kterého zpacifikovali na zemi, poté zemřel. Policie nejdříve tvrdila, že v sanitce, na čtvrteční tiskové konferenci uvedla, že v nemocnici. Zasahujících policistů se vedle policejního prezidenta Jana Švejdara už dříve zastal i premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Generální inspekce bezpečnostních sborů oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin. K důslednému vyšetření incidentu vyzvala vedle Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose označil zásah české policie v Teplicích za nelidský, odporný a brutální.