Svět si 21. března připomíná Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace
Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace si připomínáme 21. března od roku 1966 z rozhodnutí Valného shromáždění OSN.
Proč však právě v tento den? Téhož dne v roce 1960 se obyvatelé jihoafrického města Sharpeville rozhodli demonstrovat proti apartheidu (státní politika v Jižní Africe uplatňující rozdělení na bílé a „barevné obyvatelstvo; zvláštní dopravní prostředky, školy, nemocnice, rezervace apod.), přičemž při demonstraci policisté zastřelili 69 lidí. O šest let později valné shromáždění OSN vyhlásilo den za odstranění rasové diskriminace a zároveň vyzvalo mezinárodní společenství, aby posílilo úsilí o odstranění všech forem rasové diskriminace.
V Jihoafrické republice je nyní 21. březen připomínán také jako Den lidských práv. Generální tajemník OSN Kofi Annan ve svém letošním poselství upozornil, že ačkoli princip nediskriminace je jedním ze základů mezinárodního práva, přetrvávající problémy rasismu, rasové diskriminace, xenofobie a dalších projevů intolerance.
Tento den vede nejen k uctění památky obětí zásahu v Sharpeville, ale je i příležitostí pořádání rozmanitých akcí, které podporují základní myšlenky tohoto mezinárodního dne.