Štěpán Kavur ze spolku Buči se setkal s ombudsmanem Křečkem. Chystá s ním spolupráci a chce uspořádat setkání vybraných romských organizací s veřejným ochráncem
Ombudsman Stanislav Křeček se setkal se Štěpánem Kavurem, předsedou romského spolku Buči. Předseda Buči chce s ombudsmanem navázat bližší spolupráci. Chystá setkání představitelů vybraných romských organizací s ombudsmanem a dalšími představiteli státní správy. Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se nedávno dostal do sporu se svou zástupkyní Monikou Šimůnkovou, některými členy “romské rady” i neziskovými organizacemi kvůli kritice Strategie romské integrace na dalších 10 let a kvůli dlouhodobému zlehčování diskriminace Romů.
Štěpán Kavur uvedl, že ve spolupráci s Křečkem zvažuje i možnost zřídit „romského ombudsmana“ (romsky Romano Čačipen = romská pravda, romská práva), který by se v rámci komunity zabýval problémy Romů. Sdružení chce v rámci toho organizovat setkání s dalšími romskými organizacemi a v rámci svých aktivit pak s veřejným ochráncem práv úžeji spolupracovat, což ombudsman přislíbil.
Štěpán Kavur: “Chceme navázat spolupráci, třeba vytvořením pozice poradce Veřejného ochránce práv pro oblast romských komunit.”
“Chceme navázat spolupráci, třeba vytvořením pozice poradce Veřejného ochránce práv pro oblast romských komunit,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Štěpán Kavur.
Technicky by tuto pozici podle Kavura měl zajistit jeho spolek Buči z Prahy. “Podporu ze strany neziskových organizací a zajištění komunikace s celým romským hnutím z celé ČR zajistí síťové sdružení PRO (Pražské romské organizace), kde je spolek Buči členem,” říká Kavur.
4. 3. 2021 se má podle něj uspořádat jednání u kulatého stolu v Praze za účasti ombudsmana, klíčových reprezentantů veřejné správy, romského hnutí a vybraných neziskových organizací ohledně dalších kroků, které budou následně zveřejněny. “Cílem je dosažení stavu, kdy bude moci mít každý právo a možnost vystoupit se svým přáním, komentářem nebo požadavkem,” dodal Štěpán Kavur.
Spolek Buči se zaměřuje zejména na otázku zaměstnanosti příslušníků romské komunity.
Štěpán Kavur se s Křečkem setkal krátce potom, co veřejný ochránce práv zaútočil na připravovanou romskou strategii na dalších 10 let. Kvůli tomu, že s ním nesouhlasila jeho zástupkyně Monika Šimůnková, tak jí odvolal ze tří vládních rad. Křečka za vyjádření ke strategii kritizovali zástupci neziskových organizací i členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Ti uvedli, že Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě a soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů. Čelil kritice i ze strany Agentury pro sociální začleňování, na kterou také útočil.
Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček je dlouhodobě kritizován za to, že zlehčuje diskriminaci Romů. Tu odmítl i v kritice romské strategie, když zopakoval, že Romové si mohou sami za to, že jim nikdo nechce pronajímat byty.