Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Správní rada odvolala Terezu Štěpkovou z funkce ředitelky Institutu terezínské iniciativy. Ta s odvoláním nesouhlasí a považuje ho za nespravedlivé, nekorektní a neplatné

02. července 2021
Čtení na 3 minuty
Muzeum romské kultury a Institut Terezínské iniciativy uspořádaly v polovině srpna letní školu pro učitele. (FOTO: Adam Holubovský, Muzeum romské kultury, Brno)

Správní rada odvolala ve středu 30. 6. 2021 ředitelku Institutu Terezínské iniciativy (ITI) Terezu Štěpkovou z funkce. ITI povede právník Martin Thiel, který se v minulosti zabýval odškodněním válečných obětí. O novém vedení ITI ČTK informoval tiskový servis Institutu Terezínské iniciativy (ITI). Štěpková informovala zpravodajský server Romea.cz, že své odvolání považuje za nespravedlivé, nekorektní a neplatné.

Za odvoláním Štěpkové stojí konflikt, který vznikl potom, co správní rada rozhodla, že se v rámci pietního čtení jmen zesnulých – Jom ha-Šoa, již nebudou číst jména romských obětí rasového pronásledování v době protektorátu. Ředitelka ITI Tereza Štěpková s rozhodnutím rady nesouhlasila a na akci, která se letos konala 8. dubna byla čtena jména i romských obětí holokaustu.

Tereza Štěpková: “Svoje odvolání považuji za velmi nespravedlivé, nekorektní a neplatné, způsob jednáni správní rady vůči mě za nedůstojný.”

“Svoje odvolání považuji za velmi nespravedlivé, nekorektní a neplatné, způsob jednáni správní rady vůči mě za nedůstojný,” uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Tereza Štěpková.

Podle tiskového servisu ITI patří Štěpkové poděkování za zajištění ekonomicko-správního standardu organizace.

“Moje role v Institutu Terezínské iniciativy nebyla rozhodně v “zajištění ekonomicko-správního standardu”, ale svou odborností a dlouholetou profesní zkušeností jsem se zasloužila zviditelnění osudů židovských a romských obětí holocaustu, přispěla jsem k rozšíření povědomí o holocaustu Romů u nás a k jeho uznání, a společně s kolegy přispíváme k prevenci projevů nenávisti a netolerance ve společnosti. A to zejména akcí Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa, která se stala záminkou pro nátlak a následné moje odvolání,” uvedla v reakci pro Romea.cz Tereza Štěpková.

Tereza Štěpková vystudovala Univerzitu Karlovu obor judaistika a pedagogika. V ITI pracovala 20 let, od roku 2012 organizaci vedla.

“Navázala jsem a rozvinula tradici organizace, současně jsem ji rozvinula v unikátní projekty, které získávají kladné hodnocení jak na tuzemské tak mezinárodní úrovni. Vytvořila jsem tým odborníků – historiků a vzdělavatelů, kteří nabízí v České republice specifické vzdělávací programy, odborné informační materiály i připomínkové akce,” dodala Štěpková, která připomněla, že zejména akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa se za 16 let své existence rozšířila do téměř 30 měst.

“Objem práce, projektů, pracovníků i rozpočtu se za dobu mého vedení zdvojnásobil,” dodala pro zpravodajský server Romea.cz bývalá ředitelka ITI Tereza Štěpková.

“Prvním zadáním nově pověřeného ředitele ITI bude předložit do konce srpna koncepci, jak zajistit tradiční poslání institutu dle zakládací listiny instituce s téměř třicetiletou tradicí,” sdělil ČTK tiskový servis ITI.

Tiskový servis podle ČTK také zmínil, že Martin Thiel, který je nově pověřen řízením ITI, působil v Česko-německém fondu budoucnosti, kde se zabýval odškodněním válečných obětí. Pracoval také pro Ústav totalitních režimů či ve výboru ministerstva kultury pro odškodnění romských obětí.

Mezinárodní sdružení bývalých vězňů terezínského ghetta Terezínská iniciativa založilo podle údajů z webu institut v roce 1993. ITI má podporovat vědecký výzkum moderních dějin, hlavně vztahů většiny s menšinami. Provozuje vzdělávací portál www.holocaust.cz, databázi obětí a veřejnou odbornou knihovnu. Vydává publikace a pořádá vzdělávací semináře. Organizuje každoroční připomínkovou akci se čtením jmen obětí holokaustu. Tiskový servis uvedl, že institut byl založen především kvůli podpoře výzkumu dějin Terezína v letech 1940 až 1945 v souvislosti s nacionálně socialistickým “konečným řešením židovské otázky”.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon