Soud uzavřel případ kupčení s hlasy v Chanově. Klíčovým důkazem byla tajná nahrávka
Nejvyšší soud uzavřel případ kupčení s hlasy před komunálními volbami v roce 2014 v Chanově. Někdejší náměstkyně primátora Mostu ze Sdružení Mostečané Mostu a později opoziční zastupitelka Hana Jeníčková a bývalý ředitel městské sportovní haly Jan Hašek čelili obvinění, že se pokusili hlasy od místních obyvatel získat za úplatu.
Soud v Mostě oba politiky uznal vinnými a uložil jim roční podmíněné tresty. Odvolací soud v Ústí nad Labem se však s jeho závěrem neztotožnil a udělil jim trest ve výši 50 tisíc korun. Klíčovým důkazem měla být nahrávka, která však podle nich byla pořízena v rozporu se zákonem.
Podali proto dovolání k Nejvyššímu soudu, který je však odmítl s tím, že v některých případech může policie jako důkaz použít i tajné nahrávky, přestože nebyly pořízeny se souhlasem soudu. V tomto případě podle něj převážil veřejný zájem nad právem obžalovaných na soukromí.
Na nahrávce se odsouzení domlouvají, jak a za jakou protihodnotu si mohou zajistit hlasy romských voličů. Pořídil ji jeden z místních obyvatel, romský aktivista Peter Bažo, který ji nejspíše pořídil po předchozí domluvě s politickým rivalem Jeníčkové a Haška, mosteckým podnikatelem Jiřím Zelenkou z hnutí Severočeši.cz, který mu poskytl nahrávací zařízení.
„Vy to říkáte narovinu, to je dobře. Ty lidi samozřejmě čekají za to nějakou odměnu, nějaký peníz,“ říká na nahrávce, jejíž část zveřejnil server seznamzpravy.cz například Jeníčková.