Soud se vrátil k případu šíření radikální islámské knihy
Obvodní soud pro Prahu 1 dnes začal znovu projednávat případ bývalého předsedy pražské muslimské obce Vladimíra Sáňky kvůli šíření radikální islámské knihy. Sáňka byl zproštěn obžaloby, odvolací soud však případ vrátil na začátek. Státní zástupkyně dnes znovu přečetla obžalobu a nový soudní senát zrekapituloval, co se dělo při minulém procesu. Z dnešního jednání se omluvil znalec, který vypracoval revizní posudek. Soud byl kvůli jeho výslechu odročen na 27. února. Sáňka celou dobu vinu odmítá, obvinění považuje za vymyšlené.
Případ se týká vydání knihy od Bilala Philipse s názvem Základy tauhídu – Islámský koncept boha. Její autor nesmí do některých západních zemí, kniha je v některých státech také zakázána. Podle výroční zprávy o extremismu vydávané českým ministerstvem vnitra kniha propaguje salafijský směr islámu, který hlásá netoleranci a nenávist k jiným náboženstvím.
Kauza vypukla po razii v pražských muslimských centrech v roce 2014. Sáňka byl obviněn ze zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Toho se podle policie dopustil tím, že zajistil překlad, vydání a distribuci knihy.
Sáňka byl obžaloby zproštěn předloni v září se zdůvodněním, že kniha propaguje ideologii, za což nelze trestně stíhat. Verdikt byl zrušen kvůli vadám a jednostrannému hodnocení ve prospěch obžalovaného loni v únoru při neveřejném projednání případu.
Kauzu bude řešit nový trestní senát, protože původní soudce soudce Vladimír Hermann už na soudu nepůsobí. Případ dostala na stůl soudkyně Šárka Šantorová, která v poslední době řešila například vyvěšení červených trenýrek nad Pražským hradem. Nadřízení soud jí přikázal, aby doplnila důkazy kvůli lepšímu objasnění kauzy.