Sněmovní petiční výbor: Výzva k vrácení agendy Šimůnkové se do usnesení nedostala. Výbor se ve sporu na úřadu ombudsmana nepřiklonil ani na jednu stranu
Sněmovní petiční výbor se dnes potřetí sešel kvůli situaci v úřadu veřejného ochránce práv, kdy ombudsman Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové agendu. Ve sporu se výbor nepřiklonil k žádné ze stran. O činnosti instituce se chystá jednat častěji než dosud. Fungování úřadu by se měl věnovat každé tří měsíce, ne jednou za půl roku. ČTK a České televizi (ČT) to po dnešním neveřejném zasedání výboru řekl jeho předseda Tomio Okamura (SPD).
Křeček své zástupkyni odebral veškerou agendu před dvěma týdny, a to od července. Výbor si vyslechl minulý týden jeho stanovisko a ve středu pak i názor Šimůnkové. Třikrát se sešel za zavřenými dveřmi. Okamura nechtěl průběh jednání podrobněji komentovat.
“Informace jsme vzali na vědomí. Domluvili jsme se ve výboru na zintenzivnění komunikace s úřadem, na zintenzivnění komunikace jak s veřejným ochráncem práv, tak s jeho zástupkyní. K tomu jsme udělali první kroky. Výbor se tomu bude věnovat,” uvedl Okamura.
Podle něj by měl výbor na svém příštím jednání v srpnu debatovat o činnosti úřadu. Na zasedání pozve ombudsmana. Požádat chce, aby se zúčastnila i zástupkyně. Okamura řekl, že výbor dosud jednal o práci ochránce práv jednou za půl roku, nyní by to mělo být jednou za čtvrt roku. Šéf výboru podotkl, že úřad funguje, podněty vyřizuje, zákon se neporušuje a důvod napětí a sporů je “záležitost v osobní rovině”.
Křeček a Šimůnková mají rozdílné názory dlouhodobě. Střetli se v minulosti kvůli výrokům na adresu Romů, kvůli přítomnosti otců u porodu v době epidemie či kvůli právům dětí. Šimůnkovou Sněmovna do funkce zvolila v listopadu 2019 a Křečka pak v únoru 2020. Odvolat je nemůže. Mandáty jsou šestileté.
Ombudsman svou zástupkyni už loni začátkem roku kvůli neshodám kolem návrhu strategie romské integrace stáhl ze tří vládních rad, kde ochráncův úřad zastupovala. Za své výroky na adresu Romů sklízel Křeček v minulosti opakovaně kritiku. Za předsudečné ombudsmanova slova označil i Senát. Vysvětlení po ochránci práv žádala také Evropská komise.
Server iRozhlas tento týden napsal, že Křeček podle právníků úřadu zasahoval do odborných stanovisek. Podle bývalého zaměstnance ignoroval platné právo a antidiskriminační zákon. Spor míří k soudu.
Hlasování o neutrálním postoji výboru bylo dnes těsné. Usnesení podpořilo šest z 11 přítomných poslanců. Podle informací ČTK a ČT mezi předloženými návrhy byla mimo jiné i výzva, aby Křeček agendu Šimůnkové vrátil. Tato část se do výsledného textu nedostala.
Petiční výbor strčil hlavu do písku.
Neschválil můj návrh vyzvat ombudsmana Křečka k vrácení agendy zástupkyni Šimůnkové.
Děkuji za podporu @MartinH57504801 a @HayatoOkamura, kteří jej jako jediní podpořili.
Neprošel ani kompromis, aby ombudsman a zástupkyně obnovili spolupráci.— Hana Naiclerová (@naiclerova) July 14, 2022
Celkem má sněmovní petiční výbor, kterému předsedá Tomio Okamura, 16 členů. Současná vládní koalice má ve výboru většinu devíti členů (ODS a STAN mají po třech členech, KDU-ČSL dva a TOP09 jednoho), opozice má 7 členů (ANO šest a SPD jednoho).