Sněmovna bude schalovat oddlužovací zákon. Vládní strany nejspíše budou hlasovat odlišně
Oddlužovací zákon a jeho dvě verze můžou zapříčinit spory ve vládní koalici. Poslanci sociální demokracie totiž zřejmě podpoří senátní návrh oddlužovacího zákona, přestože sněmovní verzi navrhlo hnutí ANO. Hlasovat o tom budou poslanci v úterý. Senátní návrh, který je více vstřícný k dlužníkům, podporují také organizace pomáhající lidem v životní nouzi. Problémy s exekucí řeší v Česku přes 800 tisíc lidí. Informuje o tom server Echo24.
Předloha ve sněmovní verzi počítá se dvěma variantami oddlužení. První z nich předpokládá, že lidé splatí věřitelům za tři roky nejméně 60 procent svých dluhů. Vláda dříve navrhovala polovinu.
Ve druhé variantě by měli uhradit za pět let aspoň 30 procent dlužné částky. Pokud by zaplatili méně, o jejich oddlužení by rozhodoval soud. Soud by musel v takových případech uznat, že se dlužník o splacení dluhů pod dohledem insolvenčního správce snažil. Vstup do osobního bankrotu by byl navíc zamítnut, pokud by splátky stačily jen na měsíční asi tisícikorunovou odměnu insolvenčnímu správci.
Senát novelu insolvenčního zákona vrátil a přidal k němu tři pozměňovací návrhy. První návrh počítá s tím, že se sníží částka, kterou bude muset dlužník měsíčně platit. Další návrh doplňuje definici nepoctivého záměru a třetí řeší třicetiprocentní podmínku úhrady dluhu. „Stačí, aby dlužník plnil po dobu pěti let povinnosti, které mu zákon ukládá,“ řekl při projednávání v horní komoře Jiří Dienstbier (ČSSD).
Pro senátní verzi zřejmě budou hlasovat i Piráti, lidovci, komunisté a STAN. Naopak ODS senátní verzi nepodpoří.
Podle mapy exekucí mělo před dvěma lety alespoň jednu exekuci 863 tisíc lidí. Proti roku 2016 jich přes 29 000 přibylo. Tři a víc exekucí mělo 493 000 osob. Více než deset exekucí naráz mělo pak 151 000 lidí. V krajích na tom byl nejhůře Ústecký kraj, kde měl exekuci každý pátý. V Karlovarském kraji bylo v exekuci 17 procent obyvatel.