SeznamZprávy.cz: Pozornost se znovu upře na Romy, říká expert. Téma migrace už přešlo
Policie vyšetřuje čím dál víc zločinů z předsudečné nenávisti. Roste rasismus mezi běžnými občany? Podle politologa Jana Charváta jsme si pouze některých případů nevšímali.
Zkraje tohoto týdne se před soud dostal případ, v němž jsou manželé patřící ke společenské většině obžalováni z napadení několika romských dětí. Případ má velmi podobný začátek jako loňská bitka na koupališti v Dubí na Teplicku, v němž je naopak za útok obžalováno několik Romů – začal sporem mezi dětmi, do něhož se ostře vložili dospělí, v jejichž přístupu k situaci se projevilo panující napětí mezi většinou a minoritou.
Podle politologa Jana Charváta, odborníka na politický extremismus, tyto případy nenaznačují, že se situace v soužití Romů s většinou může dramatizovat. A to přesto, že ani v jednom z případů nefigurují osoby, které by patřily k extremistické scéně.
„V České republice se dlouhodobě vžila představa, že jsou tady extremisté, kteří páchají trestnou činnost s extremistickým podtextem a sleduje je Ministerstvo vnitra a potom normální lidé. Ministerstvo vnitra se toho drželo, ale dneska už je takový koncept neudržitelný, a to i z pohledu vnitra, které ho proto opouští, respektive postupně doplňuje konceptem hate crime (předsudečné nenávisti),“ řekl Jan Charvát, autor řady publikací o extremismu, serveru SeznamZprávy.cz.
„My už dlouhodobě víme, že část trestné činnosti směřující proti minoritám vůbec nedělali lidé z extremistických skupin, ale úplně normální, běžní lidé, kteří nebyli součástí žádné extremistické organizace, takže je vnitro nesledovalo. Dnes nevidíme, že by se něco zásadně měnilo, je to pořád stejné, ale uvědomili jsme si, že náš pohled je chybný, a teď se to s plnou jednoznačností projevuje, prokazuje.“
Populisté kteří pracují s představou etnické nebo jakékoliv jiné výlučnosti tyto nálady podle Charváta ve společnosti posilují: “Řada normálních lidí, kteří nejsou napojení na nějaké konkrétní skupiny, to pochopí jako legitimizaci všeho možného, včetně násilí. Vidíme, že to k nárůstu násilí vede.“
Jak dále řekl, v momentě, kdy přišla “migrační krize” se o Romech úplně přestalo mluvit. A když diskuse o migrační krizí mizí, začínají se vracet věci, které se týkají Romů. Počet lidí, kteří jsou ochotní sáhnout k násilí, je dlouhodobě spíš konstantní, je přesvědčen: “Teď po migrační krizi a po velkém debatním prostoru, který tato témata opanovala, se to mírně zvýšilo, ale nemyslím si, že zásadně. Spousta těch věcí se děje pořád, ale pozornost na ně není upřena.“