Senát navrhl Olgu Fečovou na státní vyznamenání. O tom, zda jí bude udělena medaile Za zásluhy nyní rozhodne prezident Zeman
Senát na své červencové schůzi schválil nominace na udělení nebo propůjčení státního vyznamenání. Navržený seznam obsahuje jména celkem 32 osobností výjimečných svou odvahou, bojem za demokracii nebo mimořádnými výsledky ve vědě, zdravotnictví, umění, sportu či jiné společensky prospěšné oblasti. Je mezi nimi i romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová, kterou v květnu navrhla Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.
Olga Fečová vychovala ve vlastní rodině tolik skvělých muzikantů, jako se naposledy stalo v rodině Bachových v 18. století! Několik desetiletí se věnuje dětem z ulice, zpívá s nimi, tancuje, maluje, nacvičuje divadlo. To jsou jen některé z důvodů, pro které ji navrhla Jurková na státní vyznamenání a Senát jí nyní vyhověl a navrhl, aby Fečové byla udělena medaile Za zásluhy. O tom, zda vyznamenání nakonec získá rozhodne prezident ČR Miloš Zeman.
“Olga Fečová celoživotně ztělesňuje přístup, který se ukázal jako zásadní a zachraňující i v době covidové epidemie: že totiž nezištná péče o druhé může být integrální součástí života i těch, kteří nemají v hmotné oblasti nadbytek,” vysvětlila dříve Zuzana Jurková a doplnila: “Cestu do Vladislavského sálu by si Olga Fečová nepochybně zasloužila.”
Olga Fečová se narodila v roce 1942 jako Olga Demeterová ve slovenském Humenném. Oba rodiče pocházeli z hudebnických rodin. V pěti letech se přestěhovala do Prahy. V roce 1968 se provdala za uznávaného romského hudebníka Josefa (Jožku) Feča (1940 – 2013), který skládal hudbu a rovněž – s muzikanty z širší rodiny, a později i dětmi a vnoučaty – hrál v souborech nejrůznějších žánrů. S ním Olga vychovávala dvě dcery. Sama se při zaměstnání věnovala dětem ze znevýhodněných prostředí. ¨
V roce 1996 tuto péči formalizovala založením souboru Čhavorikaňi luma (romsky Dětský svět) v Neratovicích, později v Náchodě, Berouně či Krupce. V posledních letech se angažuje i v projektu Jileha (z.s. Slovo 21), orientovaným na romské ženy. Od roku 1990 byla Olga Fečová členkou Českého helsinského výboru. Před čtyřmi lety získala prestižní cenu Roma Spirit.