Šéf české diplomacie proti nenávistným příspěvkům na sociálních sítích: Co je trestné off-line, musí být trestné on-line
Jednodenní Mezinárodní fórum k připomínce holokaustu a boji proti antisemitismu se konalo ve středu ve švédském Malmö. Hlavním tématem konference, na níž vystoupil i český ministr zahraničí Jakub Kulhánek, byla otázka, jak sociální sítě přispívají k vzestupu antisemitismu ve světě, uvedla agentura AP. Také Kulhánek se podle českého ministerstva zahraničí vyslovil pro zajištění bezpečného a odpovědného on-line prostředí a představil závazky ke zlepšení situace.
“Je nezbytné zajistit bezpečné a odpovědné on-line prostředí. Zároveň musí dojít ke zkrácení času mezi výskytem antisemitských a nenávistných projevů na internetu a sociálních sítích a jejich odstraněním a potrestáním,” uvedl šéf české diplomacie. “Co je trestné off-line, musí být trestné on-line,” dodal.
Izraelský ministr pro záležitosti diaspory Nachman Šaj: "Sociální sítě podle něj “podněcují a zvyšují míru nenávisti a musí za to převzít odpovědnost a nezůstat takzvaně neutrální nebo objektivní."
Kulhánek dále představil tři závazky, kterými Česká republika bude usilovat o zlepšení situace v boji proti antisemitismu. Prvním je vytvoření České národní strategie boje proti antisemitismu, druhým otevření státní příspěvkové organizace Památník ticha a třetím uspořádání mezinárodní konference k Terezínské deklaraci v rámci českého předsednictví v Radě EU v roce 2022.
“Na celém světě je antisemitismus na nebezpečném vzestupu, hlavně kvůli novým sociálním médiím,” upozornil izraelský ministr pro záležitosti diaspory Nachman Šaj. Sociální sítě podle něj “podněcují a zvyšují míru nenávisti a musí za to převzít odpovědnost a nezůstat takzvaně neutrální nebo objektivní”.
Předseda Evropské rady Charles Michel prohlásil, že Evropská unie musí stanout v čele boje proti antisemitismu. Vzpomínání podle něj nestačí.
Ministr zahraničí USA Antony Blinken, který se připojil prostřednictvím videokonference, mimo jiné oznámil, že Spojené státy vyčlení milion dolarů na boj proti antisemitským projevům na internetu na Blízkém východě a v severní Africe. “Naše priority zahrnují odsuzování a potírání antisemitismu, zajištění fyzické bezpečnosti židovských komunit, podporu vzdělání souvisejícího s holokaustem, zvláště mladých lidí, ochranu náboženské svobody a naléhání na země, aby odhodlaněji bojovaly proti projevům nenávisti na internetu,” řekl Blinken.
Akce se konala za účasti švédského krále Karla XVI. Gustava a jeho manželky královny Silvie. Letošní fórum navazovalo na to uspořádané v roce 2000. Česko tehdy ve Stockholmu zastupoval prezident Václav Havel. Výsledkem tehdejší konference bylo přijetí takzvané Stockholmské deklarace a vznik Mezinárodní aliance pro připomínku holokaustu.