Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Romské LGBT+ bude i letos součástí Prague Pride. Aktivisté představí program "Řeknu to", který nabízí pomoc lidem zažívajícím vícečetnou diskriminaci

03. srpna 2021
Čtení na 3 minuty
Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili včera festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Tradiční průvod Prahou se kvůli covidu-19 letos nekoná. V rámci festivalu připravil spolek ARA ART program zaměřený na romskou LGBT+ komunitu.

Výběr z doprovodného programu:

  • 2. srpna 2021, 18.00–22:00
    Koncert: Romano Zorba, Pride Village, Střelecký ostrov
  • 3. srpna 2021, 17:00
    Hudební pohádka Čirikloro, Pride House, Kasarna Karlin, Prvniho pluku 20/2
  • 4. srpna 2021,
    Prague Pride recepce – cimbálová kapela Viliama Didáše (pouze pro zvané na recepci)
  • 5. srpna 2021, 19:00
    Panelová diskuze: Diskriminace Romů v majoritní LGBT+ komunitě, Pride House, Kasárna Karlin, Prvního pluku 20/2
  • 2.–8. srpna 2021
    ARA ART informační stánek, Pride Village, Střelecký ostrov

"Reagujeme na kritickou situaci romské LGBT+ menšiny, která je jako objekt různých forem znevýhodnění a vícenásobné diskriminace vytěsňována z inkluzivních a integračních politik a opatření. Periferní postavení této komunity prohlubuje jejich zranitelnost a posiluje riziko nenávistných projevů, stigmatizace, homofobie a celkové společenské neakceptace," uvedl v tiskové zprávě zaslané zpravodajskému serveru Romea.cz David Tišer, ředitel organizace ARA ART a autor projektu zaměřeného na zviditelnění LGBT+ Romů.

Vše se odehraje pod vlajkou projektu Roma LGBT+ Goes Visible in Europe, který je zaměřen právě na mapování a hledání řešení problémů osob, jež čelí společenskému vyloučení na několika úrovních: pro jejich etnickou odlišnost, pro odlišnost sexuální orientace a v neposlední řadě jde o ohrožení vyloučením z rodin a komunit, jejichž tradiční způsob života a uvažování nedovoluje přijmout člověka s veřejně přiznanou odlišnou sexuální orientací.

Takový člověk se pak může podle Tišera octnout zcela sám bez možnosti obrátit se na nějaký typ podpůrného prostředí, což v některých případech může skončit například bezdomovectvím, či ještě tragičtěji.

Pětidenní workshop pro Romy a Romky

Spolek ARA ART připravil pro letošní Prague Pride několik veřejných aktivit a současně pětidenní workshop pro skupinu Romů, kteří jsou součástí LGBT+ komunity.

"Povětšinou mladí lidé ze všech koutů ČR se různými formami pod vedením lektorů a odborníků v daných oblastech budou celý týden zabývat specifiky vícečetné diskriminace, a především tím jaké konkrétní aktivity by takto vyloučení lidé potřebovali, aby mohli žít důstojnější životy," uvedl David Tišer.

Už včera proběhl na Střeleckém ostrově koncert hudebního uskupení Romano Zorba, ve kterém září nejen sestry Matiovy a Roman Zorba Horváth.

KONCERT SKUPINY ROMANO ZORBA

Letošním tématem Prague Pride je coming out

V rámci programu bude v prostorách Pride House v karlínských Kasárnách k vidění romská divadelní pohádka Čirikloro, aneb co říká ptáček, a to v úterý 3. srpna od 17 hodin. Ve čtvrtek 5. srpna od 19 hodin na stejném místě proběhne panelová diskuse na téma Diskriminace Romů v majoritní LGBT+ společnosti.

Podle organizátorů celé Prague Pride se ke své menšinové sexuální orientaci v Česku otevřeně hlásí asi 18 procent LGBT+ lidí. Coming out, tedy odhalení své menšinové sexuální orientace a genderové identity jiným lidem, je podle ředitel festivalu Toma Bílého pro LGBT+ lidi “téma neustále přítomné". V rámci letošního ročníku festivalu se proto podle jeho ředitele “bude o coming outu hovořit”. Cílem je zprostředkovat většinové společnosti osobní zkušenosti pozvaných hostů se svěřením se svým blízkým nebo oznámením veřejnosti a osoby s menšinovou orientací k případnému coming outu inspirovat. Probírat se budou rovněž specifika coming outu například u seniorů, lidí žijících s HIV nebo právě u Romů.

Festival s průvodem se konal poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. Podle nich byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. V dalších letech protestní akce postupně slábly.

Podle pořadatelů návštěvníků festivalu Prague Pride každoročně přibývalo do roku 2018, kdy jich dorazilo 92.000. V roce 2019 jich bylo 75.000, tedy zhruba tolik jako v roce 2015. Loni byl program výrazně ovlivněný pandemií covidu-19. Počet míst na akcích byl omezený, dění se přenášelo živě prostřednictvím internetových vysílání. Neuskutečnil se tradiční duhový průvod, nahradila ho ale plavba lodí po Vltavě.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon