Radikál Adam B. Bartoš je za výroky v Polné vinen. Podněcoval k nenávisti vůči Židům
Předseda ultrapravicové Národní demokracie Adam B. Bartoš a jeho spolustraník Ladislav Zemánek jsou v případě protižidovských výroků u hrobu Anežky Hrůzové v Polné vinni. Zatím nepravomocně o tom rozhodla jihlavská soudkyně Tereza Jedličková.
Rozhodnutí padlo formou trestního příkazu – soudkyně nenařídila hlavní líčení za účasti veřejnosti. Jaký trest obžalovaní dostali zatím nezveřejnila.
Jak dnes uvedl server idnes.cz, podá Bartoš se Zemánkem proti rozhodnutí odpor. Chtějí také hlavní líčení před soudem.
Na ceduli, kterou Bartoš a Zemánek nechali před rokem u hrobu Hrůzové, byla podle Mladé fronty Dnes fotografie zavražděné dívky a v textu, pod který se oba podepsali, mimo jiné stálo: "Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena."
Trestní oznámení za protižidovsky laděný text na ně podal Michal Doležel, který je v Brně radním za politické hnutí Žít Brno.
Podle serveru idnes.cz dospěl policejní komisař za pomoci odborníka na extremismus k závěru, že oba radikálové při návštěvě Polné podněcovali k nenávisti vůči Židům a hanobili je.
Za vraždu křesťanky Hrůzové byl nespravedlivě odsouzen obyvatel polenského židovského ghetta Leopold Hilsner. Proti vlně antisemitismu, jež se tehdy vzedmula a jež je známá jako "hilsneriáda", bojoval i Tomáš Garrigue Masaryk, později první československý prezident. Mimo jiné se snažil vyvrátit domněnku, že Hrůzová se stala obětí rituální vraždy.