ZÁZNAM: Asi 50 lidí protestovalo proti chování představitelů města Brna k romským uprchlicím z Ukrajiny
Před Magistrátem města Brna na Dominikánském náměstí se sešlo asi 50 lidí, kteří protestovali proti přístupu vedení města k romským uprchlicím z Ukrajiny. Na akci kromě místních Romů vystoupily s projevy představitelky neformálního brněnského feministického kolektivu Sdruženy nebo iniciativy Food not Bombs, které akci organizovaly.
Radnici a její přístup k uprchlíkům kritizoval například hudebník Gejza Horváth. “Ti lidé utíkají před válkou a mají právo získat podporu a zázemí stejně jako bílí Ukrajinci, ale není tomu tak,” řekl v projevu Gejza Horváth. “Černé matky spí na nádraží na zemi a bílé matky z Ukrajiny na normálních ubytovnách. Je to rasismus a diskriminace,” dodal Horváth.
Brněnské představitele kritizoval i člen rady vlády pro záležitosti romské menšiny Tomáš Ščuka. “Není možné, aby demokratické subjekty hlásící se k proevropské politice, tolerovaly fakt, že se pár stovkám Romům z Ukrajiny nedostalo stejné ochrany jako ostatním,” uvedl Tomáš Ščuka. “Romské matky s dětmi jsou totiž jediné, které se svými dětmi přespávají venku v parcích, na nádražích nebo ve stanech bez podlážky a když prší spí malé děti v mokrém blátě,” dodal Ščuka.
Zástupkyně iniciativy Brno tým Jana Hamrová připomněla rozdělování Romů a ostatních uprchlíků už na slovensko-ukrajinských hranicích. “Majorita je překvapená, že se pak romští uprchlíci objevili i v Brně,” uvedla Hamrová, která společně s IQ Roma servis a iniciativou Brno tým chodí pravidelně romským uprchlíkům pomáhat.
Romské ženy a jejich děti, kteří utíkají před válkou na Ukrajině, přesunul brněnský magistrát v minulých dnech od železničního nádraží, kde v posledních týdnech přebývali do parčíku u ulic Benešova a Koliště. Žijí zde v katastrofálních podmínkách, což dlouhodobě kritizují neziskové organizace i nezávislé iniciativy. Prostor u nádraží, kde byli původně, město nechalo oplotit.