Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer mapuje kniha Archy života

18. září 2020
Čtení na 2 minuty
Archy života

Příběh židovské rodiny Löw-Beer, po které na Moravě zůstaly významné architektonické i průmyslové památky, mapuje kniha Archy života. Vydalo ji nakladatelství Books&Pipes, autorem je Daniel Low-Beer, přímý potomek posledního majitele textilního impéria v Brně a Brněnci na Svitavsku. Spisovatel po celém světě sbíral vzpomínky členů rodiny, kterým se podařilo uniknout před holokaustem, i jejich potomků.

Archy života jsou podle autora příběhem o přežití jednoho jména a lidí, kteří si ho předávají z generace na generaci. “Rodina Löw-Beerů nyní žije rozptýlena po celém světě: její členové jsou občany Brazílie, Kanady, Spojených států, Austrálie, Anglie, karibských zemí i Švýcarska, nicméně v Česku či Slovensku z rodiny nezůstal vůbec nikdo,” napsal autor.

Příběh začíná v židovském ghettu v Boskovicích na Blanensku. Löw-Beerům se během několika desetiletí podařilo vypracovat v sebevědomou podnikatelskou rodinu, která zbohatla díky textilkám, ale také cukrovarům nebo cementárnám. Status rodiny na přelomu 19. a 20. století dokládají vily v Brně i na Svitavsku. Z rodiny Löw-Beerů pocházela také Greta Tugendhatová, která s manželem Fritzem nechala vystavět modernistickou vilu Tugendhat, zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO.

Rozlet rodiny ukončil nástup nacismu. Kvůli židovskému původu museli Löw-Beerové krkolomně prchat před nacisty z Evropy. Některým členům rodiny se to podařilo, dalším nikoliv. Například Alfred Löw-Beer neunikl, našli jej mrtvého na kolejích v pohraničí. Zřejmě byl za nevyjasněných okolností zavražděn. “Jeden z nejbohatších a nejmocnějších mužů v Československu zemřel v přestrojení za krejčího s pouhými devíti markami v kapse,” píše se v knize.

Další členové rodiny si na různých místech světa vybudovali novou existenci. Kromě vážných problémů se museli vypořádat i s jedním spíše humorným. Jejich jméno Löw-Beer, pocházející z němčiny, v angličtině náhle znělo směšně: Low-Beer bez přehlásky lze totiž přeložit třeba jako slabé pivo.

Součástí knihy jsou historické i současné fotografie a rodokmen Löw-Beerů. Předmluvou ji opatřil Thomas Kenneally, autor knihy Schindlerův seznam. Zachránce Židů Oskar Schindler totiž za druhé světové války působil právě v jedné z továren vybudovaných Löw-Beery. Nadační fond plánuje v bývalé textilce v Brněnci vybudovat památník Schindlerova archa.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon