Praha končí s přijímáním ukrajinských uprchlíků a zavírá pro ně centrum ve Vysočanech
Pražský magistrát uzavře k 15. červnu centrum pro ukrajinské uprchlíky ve Vysočanech. Důvodem je přetíženost hlavního města a chybějící systém přesunu do jiných méně vytížených krajů. Centrum bude uzavřeno na dobu neurčitou, a to dokud vláda nepředstaví systém přerozdělování uprchlíků, nebo se nevyrovná zátěž mezi kraji. Po dnešním jednání magistrátního krizového štábu to oznámil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) ČTK zjišťuje.
“Kapacity v Praze jsou dávno překročeny. Jediný manažerský nástroj, který nám zbývá, je zavřít KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině) a přesměrovávat uprchlíky do jiných krajů, kde ta kapacita ještě je,” řekl Hřib.
Praha se potýká s velkým přílivem uprchlíků, kterých je podle primátora až čtyřikrát více než v některých dalších krajích. KACPU, které slouží pro Prahu a střední Čechy, dosud odbavilo přes 90.000 lidí. Kvůli velkému množství převážně romských uprchlíků z Ukrajiny přebývajících na pražském hlavním nádraží museli být vybudovány uprchlické stanové tábory v Troji a Malešicích.
Hřib vytkl vládě, že nevytvořila systém přerozdělování uprchlíků. Městu se podle něho sdělují pouze důvody, proč systém nelze vytvořit, namísto návrhů konkrétních kroků. Centrum tak bude uzavřeno do doby, než magistrát podle primátora zjistí,, že se vyrovnává zátěž mezi kraji a že vláda stanovila dostatečně motivační kroky, které přimějí uprchlíky k přestěhování. “Jakmile se to objeví na stole, krizový štáb zasedne a projedná to,” řekl.
Na Hlavním nádraží navíc skončily s pomocí i neziskové organizace, které kritizují jak vládu tak pražský magistrát. “Mrzí nás, že s námi politici z Magistrátu hlavního města Prahy nevyjednávají a nepřicházejí se smysluplnými návrhy pro řešení situace na Hlavním nádraží. Odmítáme jakékoliv represe ze strany Policie a Ministerstva vnitra,” uvedli pro zpravodajský server Romea.cz představitelé z organizace RomPraha v dnešním prohlášení.
Praha trpí tím, že na rozdíl od některých měst nemůže nedostatek ubytovacích míst řešit přesunem uprchlíků do svého bezprostředního okolí, neboť ve Středočeském kraji místa rovněž chybí. Potvrdily to podle Hřiba vládní analýzy i analýza organizace Člověk v tísni. Uprchlíky o uzavření centra a o tom, aby cestovali do jiných krajů než do Prahy, bude město informovat již ve vlacích.
Hlavní město si nyní udělá analýzu současných ubytovacích míst, zda budou provozovatelé ochotni uprchlíky dál ubytovávat i poté, kdy skončí vládou daná tříměsíční lhůta, během níž mají kraje povinnost se o uprchlíky postarat. Město nyní připlácí na ubytování ke státnímu příspěvku 140 korun ze svého rozpočtu, což by po skončení lhůty přestalo dělat. “Nechceme podnikat ukvapené kroky a chceme to pořádně promyslet, proto si uděláme analýzu,” řekl Hřib.