Pracovníci Institutu Terezínské iniciativy se bouří proti správní radě. Nesouhlasí s odvolání ředitelky Terezy Štěpkové
Pracovníci Institutu Terezínské iniciativy nesouhlasí s odvoláním ředitelky Terezy Štěpkové a považují ho za účelové a zmanipulované. Uvedli v prohlášení zaslaném zpravodajského serveru Romea.cz.
“Nezisková organizace Institut Terezínské iniciativy (ITI) dvacet let vytváří unikátní databázi 175 tisíc obětí holocaustu z celého Československa. Kromě toho organizuje celorepublikovou akci – Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa. Tato akce byla zřejmě důvodem odvolání ředitelky Terezy Štěpkové,” uvádí pracovníci v prohlášení a dodávají, že správní rada odvolala Štěpkovou ze dne na den bez udání důvodu.
Podle pracovníků pak předseda rady Pavel Štingl na její místo dosadil právníka Martina Thiela. Pracovníci ITI se obávají, že databáze obětí i další projekty budou pozastaveny nebo zrušeny.
„Absolutně netuším, co se s databází a našimi projekty stane. Už od loňska jsme žili v nejistotě, protože se dvakrát kompletně změnili členové správní rady. Předseda správní rady, Pavel Štingl z Památníku Ticha Bubny, je ve funkci od října, za celou dobu se ani pořádně neseznámil s tím, co děláme. Na zasedání správní rady 30. června 2021 byla s okamžitou platností odvolána ředitelka Tereza Štěpková. Žádné důvody pro odvolání jí nebyly sděleny, lze spekulovat, že předchozí správní radě vadilo čtení jmen romských obětí na 16. ročníku veřejné celorepublikové připomínce Jom ha-šoa, pan předseda byl proti tomu, aby se četla i jména romských obětí, prý se mají číst pouze jména židovská. Všichni v ITI jsme přesvědčeni, že je dobré uctít památku všech bez rozdílu,“ uvedla správkyně databáze Aneta Plzáková.
„Úsilí nového vedení Terezínské iniciativy a jí založeného Institutu o tematické zúžení poslání organizace směrem ke konzervativnímu pojetí holocaustu a rozdělování židovských a romských obětí je neslučitelné s mými postoji a hodnotami, podle nichž jsem organizaci devět let vedla,“ dodala Tereza Štěpková.
Za odvolanou ředitelku se podle prohlášení postavili všichni zaměstnanci ITI a požadují, aby správní rada přehodnotila své rozhodnutí a vyhlásila výběrové řízení.
„Nový ředitel Martin Thiel nastoupil 1. července a hned si vzal dvoutýdenní dovolenou. Nikdo z nás nevíme, jaké má záměry. Velmi těžko teď vysvětlujeme partnerským organizacím v Česku i v cizině, co se u nás děje. Máme rozpracované vzdělávací projekty pro školy a další aktivity, teď vůbec nemáme záruku, v jaké formě budou projekty pokračovat,“ řekla Marie Smutná.
„V souvislosti s rychlou změnou ve vedení ITI mám silné obavy ohledně další spolupráce a zejména možnosti využití a dalšího rozvoje databáze obětí a digitalizovaných dokumentů. Nejde jen o samotný přístup k těmto datovým zdrojům, které jsou zásadní pro vědecké účely, vzdělávání a připomínání a pro přeživší a jejich rodiny. Za klíčové a zároveň velmi obtížné považuji zachování unikátní kompetence, kterou – jak vím z vlastní dlouholeté zkušenosti – nelze vytvořit ze dne na den,“ uvedl historik Michal Frankl, který stál u zrodu databáze, kterou nyní spravuje ITI, a dlouhodobě se věnuje výzkumu obětí holocaustu. Od roku 2019 vede mezinárodní tým, jehož práci podpořila Evropská výzkumná rada a je českým národním koordinátorem European Holocaust Research Infrastructure (EHRI).
Předseda správní rady ITI Pavel Štingl ČTK sdělil, že nepovažuje za vhodné ani důstojné problémy, jejichž příčinu nevidí na straně správní rady, řešit přes média.
Tereza Štěpková vystudovala Univerzitu Karlovu obor judaistika a pedagogika. V ITI pracovala 20 let, od roku 2012 organizaci vedla.