VIDEO: Poslanci podpořili návrh na odškodnění protiprávně sterilizovaných žen
Návrh na odškodnění protiprávně sterilizovaných žen dnes v prvním čtení podpořili poslanci. Dále ho projednají sněmovní výbory.
Návrh předložili poslanci z hnutí ANO a ČSSD společně s opozičními stranami KDU-ČSL a TOP 09. Přednostní zařazení bodu navrhla zmocněnkyně vlády pro lidská práva a poslankyně za ANO Helena Válková.
Návrh zákona podpořila i zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková, která rovněž již dříve žádala poslance, aby návrh zákona projednali a podpořili. Podle Šimůnkové je zákon v tuto chvíli jedinou možností, jak se takto postižené ženy mohou domoci spravedlnosti, neboť na soud se již obrátit nemohou.
Pokud by byl návrh přijat, měly by oběti dostat jednorázovou kompenzaci 300 000 Kč. Praxe nezákonných sterilizací se na území Česka a Slovenska týká několika stovek žen, zejména Romek.
VIDEO
„Odškodnění obětí nezákonných sterilizací by vyřešilo velmi vážná porušení lidských práv a současně by bylo jasným signálem pro naši společnost, aby se podobné eugenické zrůdnosti v naší společnosti již neopakovaly. Stovky osob, které byly sterilizovány bez informovaného souhlasu v období od roku 1966, zůstávají v České republice bez reparace. Mnohé, které byly sterilizovány před rokem 1989, zemřely, aniž by dostali jakékoliv odškodnění,“ uvedla během rozpravy poslankyně Pavla Golasowská (KDU-ČSL).
Praxi nedobrovolných sterilizací a potřebu odškodnění jejich obětí v rozpravě naopak zpochybňovala poslankyně SPD Monika Jarošová. Podle ní lze dnes již těžko zjistit, zda se skutečně jednalo o nedobrovolný zákrok bez souhlasu nebo s ním, a zda některé ženy zákrok nezvolily jako druh antikoncepce a dnes tvrdí, že k němu byly dotlačeny.
„Nechápu, pokud jsou ženy, které byly opravdu sterilizovány bez souhlasu, proč nepodaly žalobu ihned a někdy čekaly i 40 let. Po takové době totiž bude skoro nemožné dokázat, že lékaři tehdy jednali v rozporu s právními předpisy. Přijetím tohoto zákona bychom kromě jiného v podstatě potvrdili, že u nás probíhaly nějaké státem systémově prosazované nucené sterilizace a otevřelo by to dveře k dalším nepravdivým spekulacím, že se v nich pokračovalo i po roce 1989,“ uvedla mimo jiné Jarošová.
Státní politikou v Československu byla přitom tato praxe uzákoněna v roce 1971 na základě přijetí směrnice o provádění sterilizací. Během platnosti této směrnice docházelo pak k systematické sterilizaci romských žen bez jejich plného a informovaného souhlasu jako prostředku kontroly jejich porodnosti. Vyhláška byla zrušena v roce 1993.
Podle jedné z obětí a dlouholeté bojovnice za odškodnění Eleny Gorolové nucené sterilizace neskončily se zrušením právních předpisů, ale pokračovaly i několik let poté, poslední případ nedobrovolně sterilizované romské ženy je znám z roku 2007.