IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydlení Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, Čunkoboxy nebo Čunkobuňky) bude město Most v Chanově “čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj” (viz. zde). Pan ředitel odepsal, že nejde o kontejnerové bydlení, ale o vysoce moderní bydlení modulární, které se svými kvalitami blíží domům pasivním, přičemž se zaštítil praxí v jiných zemích. My k tomu uvádíme, že změnou označení se kvalita bydlení nijak nezvyšuje.
Po výkladu o výhodnosti rychlých staveb nakupením kontejnerů na sebe (chápeme, že stát potřebuje vykázat co nejvíce “investic”) ovšem ředitel odboru ve své odpovědi upozorňuje, že “zároveň platí, a to je nejpodstatnější, že nařízení vlády (o programu Výstavba – pozn. IPSI) jasně uvádí, že investiční záměr povede ke zlepšení situace v obci a nepovede k prostorovému vyloučení osob” a že “zmiňovaná výstavba nájemních bytů ve Vsetíně by dnes tuto podmínku nesplnila, stejně tak jako nároky na energetickou úspornost”. Prakticky stejný text obdržel na svůj dotaz jeden z poslanců za Českou pirátskou stranu od ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové. Kladný postoj k bydlení v kontejnerech, ale současné odmítání sociálního vylučování při podpoře bydlení lze tedy považovat za oficiální postoj MMR. Mostečtí politici tudíž s vysokou pravděpodobností plánují zbytečný výdaj v řádu milionů z daní svých voličů.
Kroky města Mostu v oblasti bydlení lze ostatně považovat přinejmenším za hodné zvýšené kontroly. Je pozitivní, že si mostečtí odhlasovali zahájení odprodeje bytů po vzoru Chomutova a dalších měst, aby mělo město větší vliv na bydlení svých občanů než dosud. Diskutabilní ovšem je, že do toho dalo pouhých 5 milionů, zatímco na stavbu kontejnerů pro 10 rodin ze zničených domů v Chanově (které v kontejnerech bydlet nechtějí, viz. Český rozhlas zde) hodlá Most utratit 22 milionů korun. Co rozumnějšího pro podporu bydlení by se za tyto peníze dalo pořídit, ukazuje náš obrázek, který jsme mosteckým zastupitelům spolu s podrobnějšími informacemi poslali těsně před klíčovým jednáním zastupitelstva.
Vedení města sice doufá, že jim 22 milionů nebo i více pošle na čunkodomy stát, ale vládní Agentura pro sociální začleňování, která bude na MMR od 1.1.2020 působit, je striktně proti podpoře místní segregace, ba dokonce se domnívá, že by Chanov postupně měl přestal existovat a lidem mělo být bydlení nabízeno nabízeno normálně v Mostě (toto přesvědčení sdílíme), viz.zde.
Situace ohledně kontejnerů v Chanově je ale zajímavá i tím, jak se do ní zapojují místní obyvatelé, totiž místní Romové. V kontejnerech bydlet nebudou (viz.zde) a vědí proč. Místní politici jim to sice nijak nevysvětlili – do Chanova přišli zatím jen ti z opozice, kteří jsou proti (Zelení a Piráti) – ale o kontejnerovém bydlení jim už své řekli poučení Romové ze Vsetína. Natočili pro ně video (zde) a přijeli je varovat osobně (zde).
Při honbě za politickými body u voličů tedy mostečtí politici tvrdě narazili. Romům v Chanově přes média vzkazují, že mají být rádi, že budou mít teplou vodu a okna (náměstek Hrvol ve výše uvedené reportáži ČRo Plus), voličům akci vysvětlují jako “nákup klidu” (radní Nedvěd na svém facebooku), nebo se jim snaží namluvit, že o vyloučení nejde (primátor Paparega: “Neříkám segregovat. Stávající stav se přeci nezmění, leda v tom, že bydlení, které si sami zničili, bude nahrazeno bydlením důstojnějším a plnohodnotným.” – facebooková diskuze Mosteckého deníku).
Místní nicméně sami rozpoznávají, stejně jako ti vsetínští, že už samotný úmysl naskládání rodin do plechových staveb je ponižující, a proto ho odmítají. Až se vládnoucí mostečtí politici do Chanova odváží přijet, nechť si povšimnou, že tam bydlí normální lidé. Mladé rodiny, které své děti vozí autobusem č. 10 denně do školek v Mostě, chlapi, co se umí ohánět v dílně v komunitním centru i na stavbách, ženské, co zvládnou i bez teplé vody udržet v čistotě domácnost se všemi jejími členy. “Asi myslí, že jsme blbí,” odpovídá ve vsetínském videu na konci jedna z žen na otázku, proč jsou podle ní čunkodomy od počátku nabízeny k bydlení jen Romům. Chanovští Romové teď mají šanci dokázat, že se nedají. O segregaci ví totiž rozhodně víc než primátor a MMR dohromady.