Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Posílal prvňáky do plynu. Byl osvobozen. Státní zástupce se však odvolal

13. června 2019
Čtení na 2 minuty
Původní fotografie této třídy prvního stupně v Plynárenské škole v Teplicích v České republice vyvolala v roce 2017 vlnu rasismu online. Slovo v azbuce překrývající se s obrázkem je „Neklan“, odkaz na facebookovou stránku pojmenovanou podle mytického Český princ a představující nacionalistický obsah, ze kterého byla fotografie sdílena (od té doby byla smazána). Zpravodajský server Romea.cz rozmazal tady tváře žáků, aby chránil jejich identitu.

Vítězslavu Kroupovi nadále hrozí trest za nenávistný komentář pod fotkou prvňáků z Teplic. Státní zástupce podal odvolání proti zprošťujícímu rozsudku, podle něhož se nepodařilo prokázat, že autorem komentáře je právě Kroupa. Muž se přitom k jeho napsání policii sám přiznal a později informaci při hlavním líčení potvrdil jeho advokát. Muž čelí obžalobě i kvůli šíření neonacistických symbolů. Informuje o tom iRozhlas.cz.

„Mohu potvrdit, že k Okresnímu soudu v Teplicích bylo podáno odvolání zdejšího státního zastupitelství v kauze nazvané Základní škola Plynárenská a nevhodných komentářů pod fotkou prvňáčků. Odvolání bylo podáno proti zprošťujícímu rozsudku Okresního soudu v Teplicích,“ uvedl státní zástupce Pavel Norek z Okresního státního zastupitelství v Teplicích.

„Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí,“ napsal Kroupa o dětech. Podle obžaloby tak učinil kvůli etnické příslušnosti některých z vyfotografovaných dětí a narážel na vyvražďování Židů za druhé světové války v plynových komorách. Hrozí mu až 3 roky, a to i kvůli publikovaným neonacistickým fotografiím, které policie našla na jeho facebookové zdi. „Ve veřejně přístupné části na svém profilu zobrazil uvedené fotografie Adolfa Hitlera, Hermana Göringa a říšské orlice s hákovým křížem, což jsou symboly či postavy jednoznačně adorované a užívané jako symboly soudobou neonacistickou scénou,“ upozorňuje státní zástupce Norek. 

Z obžaloby k případu také vyplývá, že Kroupa byl v minulosti ve vězení kvůli násilí. „Byl trestán pro různé činy, mimo jiné násilného charakteru, kdy, ač v prvních třech odsouzeních šlo o tresty odnětí svobody původně podmíněně odložené, nakonec mu všechny tři byly přeměněny na trest nepodmíněný, který mu byl rovnou uložen v případě čtvrtého odsouzení. Z výkonů těchto trestů byl podmíněně propuštěn v listopadu 2014,“ vypočítává státní zástupce.

Kroupa se podle něj dopustil ohrožení pod vlivem návykové látky. Podle státního zástupce „je jednoznačně prokázáno, že obviněný byl i je, byť se k tomu nehlásí, jak je u takovýchto trestných činů a z nich podezřelých osob obvyklé, příznivcem neonacistických hnutí.“

Policie stíhala také Petra Valoucha z Frýdecko-Místecka, který pod fotografii napsal: „Tam sedl granát jako prd*l na prkýnko.“ Případ ale státní zástupce podmíněně zastavil, protože muž poslal 15 tisíc korun na dobročinné účely. Policie dále obvinila 26letou ženu z Tachova. Té tachovský okresní soud loni v září nepravomocně udělil osmiměsíční podmíněný trest se zkušební lhůtou na 1,5 roku a pokutu 20 000 Kč.

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon