Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Politici reagují na prezidentovy výroky proti Romům: Štve jedny proti druhým, abychom se nespojili proti němu

09. října 2018
Čtení na 3 minuty
Miloš Zeman 5. 10. 2018 při odchodu z volební místnosti urážel Romy. (FOTO: Repro ČT)

Na výroky prezidenta Miloše Zemana o Romech reagují kromě samotných Romů, kteří na Facebooku sdílejí své fotografie z práce jako vzkaz na jeho slova o tom, že většina z nich nepracuje, i někteří politici.

„Když se narodil Nick, přijeli moji romští přátelé až z Ostravy, aby mu dali Madonku. Volají často, jestli pro ně nemám práci, zakázku, jak se mám, jak se mají oni. Živnostničí. Sakra, Miloši, cos pro ně kdy udělal a kdo Ti dal právo je takhle urážet?“ napsal na svém twitterovém profilu expremiér Mirek Topolánek (ODS).

Na stejné sociální síti sdílel svůj post i Jiří Dienstbier (ČSSD): „Nenávistí se můžete zalknout, ale nemůžete ji jíst. Od pana Zemana jde o průhlednou hru. Nabízí jedněm zášť k Romům, druhým k novinářům, třetím k Pražanům, čtvrtým k… dosaďte si sami. Štve jedny proti druhým, abychom se nespojili proti němu.“

Jako „naprosto ohavné a nepřijatelné“ označil prezidentovy výroky Miroslav Kalousek (TOP 09). „Ohavné by to bylo, i kdyby to řekl kdokoliv v hospodě čtvrté cenové kategorie. Když to řekne prezident republiky, který by měl být prezidentem všech občanů, je to nepřijatelné a ohavné,“ uvedl pro server iDNES.cz.

Se Zemanovými výroky nesouhlasí ani Petr Gazdík (STAN), Marian Jurečka (KDU-ČSL) nebo Miroslava Němcová (ODS). „Prezident má lidi stmelovat, ne rozdělovat. Jeho výroky společnost rozdělují,“ uvedl pro stejný server Gazdík. „Jak se ukázalo, tak je tady velká část Romů, kteří poctivě pracují. Politik by se měl snažit aby byl ten, kdo pozitivně tyto lidi integruje. Měl by se snažit o to, aby tito lidé měli kvalitní vzdělání a pracovali,“ přiblížil.

„Nelíbí se mi, jak hlava státu hovoří o části občanů této země. Rozumím těm, kteří mají špatnou zkušenost s některými Romy, ale rozhodně odmítám, aby byli všichni házeni do jednoho pytle,“ uvedla Němcová.

Příspěvek se statistikou zaměstnanosti Romů sdílel na Twitteru Jiří Dolejš (KSČM) s popiskem „Uráží a ještě kecá.“

„Vybagrovat bahno ze dna naší společnosti! Prezident republiky promluvil o novinářích a o Romech. Začala podzimní sezona. Nám nezbývá, než si vzít holínky a gumové rukavice, kýbl a kartáč. Sto let republiky vyžaduje noblesnější styl,“ vyjádřil se také kandidát do Senátu Pavel Fischer.

Nejsem přítelem komunismu, ale…

„Nejsem přítelem komunismu, ale za komunismu Romové museli pracovat. Když pracovat odmítli, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení. Romské pracovní čety vedli opět Romové, kteří měli přirozenou autoritu, takže když v jejich týmu někdo nepracoval, tak ho zfackovali. Je to velmi humánní metoda a zpravidla se osvědčuje,“ uvedl prezident Miloš Zeman minulý týden v Kojetíně na Přerovsku.

Při odchodu z volební místnosti na Lužinách v Praze pak prohlásil, že 90 procent českých Romů nepracuje. „Já si vážím všech Romů, kteří pracují. Bohužel jich je jen deset procent. Jedenáct tisíc je těch, kdo při sčítání lidu se přihlásili k romské národnosti. Tak si položte jinou otázku: co je to za národnost, která se ani nedokáže přihlásit k vlastní národnosti a místo toho se hlásí Slovák, Čech, Maďar, já nevím, kdo všechno ještě,“ řekl Zeman v rozhovoru s redaktorem Richardem Samkem.

“V ČR žije odhadem 150 tisíc ekonomicky aktivních Romů. V sociálně vyloučených lokalitách jich ekonomicky aktivních je 75 tisíc. Pokud bychom vycházeli z posledních čísel z roku 2015, tak kolem 50 tisíc Romů v těchto lokalitách nemá práci. Znamená to, že 70% Romů pracuje,” uvedla v reakci ne nejnovější tvrzení prezidenta Monika Mihaličková z organizace ROMEA.

„V těchto vyloučených lokalitách žije v Česku polovina Romů, nezaměstnanost je tam určitě vyšší, než ve zbytku republiky. Ale poměr 10 procent pracujících a 90 procent nepracujících, jak tvrdí Miloš Zeman, tam určitě není,“ řekl pak v rozhovoru pro Lidovky.cz sociolog Daniel Prokop.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon