Policie odmítá zveřejnit, zda vyšetřuje výhrůžky smrtí Radku Bangovi na Facebooku
Policie České republiky odmítá přes opakované dotazy serveru Romea.cz sdělit, zda vyšetřuje množící se výhrůžky smrtí zpěvákovi Radku Bangovi, ačkoli má Romea.cz informaci, že bylo v této věci podáno několik trestních oznámení. Výhrůžky smrtí a zplynováním se začaly objevovat na Bangově facebookovém profilu poté, co veřejně kritizoval úspěch xenofobní kapely Ortel v soutěži Český slavík. Redakci zpravodajského serveru Romea.cz v této souvislosti vyhrožovali lidé na Facebooku vypálením.
“Policie České republiky nezveřejňuje informace o tom, kým a na koho bylo podáno trestní oznámení. Dále nesdělujeme informace o možném prověřování nebo stádiu vyšetřování,” uvedla vrchní komisařka Ivana Nguyenová z tiskového oddělení Policejního prezidia.
Důvod, proč policejní mluvčí tuto informaci tají, je nejasný. “Pro lidi ohrožené násilím z nenávisti je důležité vědět, že se policie konkrétními předsudečnými útoky zabývá. Nejde přitom o to, že by obecným vyjádřením mohla tisková mluvčí ohrozit průběh vyšetřování, ale o zvýšení pocitu bezpečí lidí, kteří se stejně jako Radek Banga mohou stát terčem předsudečného násilí,” uvedla pro server Romea.cz právnička a ředitelka organizace In IUSTITIA Klára Kalibová.
K vyšetřování výhrůžky mladého Roma, adresované kuchaři z pizzerie v Žatci, se přitom policejní mluvčí bez otálení vyjádřila. „Vyšetřování okolností úmrtí muže, tak i dalších protiprávních jednání při pietním setkání a na sociálních sítích stále probíhá. Z toho důvodu nebudeme zveřejňovat žádné informace,“ uvedla začátkem listopadu policejní mluvčí Jana Slámová.
Podle Policejního prezidia, jak uvádí server ECHO24.cz, spadá šetření nenávistných příspěvků vůči Bangovi na sociálních sítí pod pražskou policii. Dle včerejšího vyjádření mluvčího pražské policie Tomáše Hulana ale pražská policie zatím trestní oznámení nepřijala. Podle našich informací Radek Banga trestní oznámení ale podal již před několika dny. Za vyhrožování vypálením, které přišlo v návaznosti na tuto kauzu, podala trestní oznámení také organizace ROMEA.
Mluvčí Hulan pro ECHO24.cz dodal, že pokud se někdo z občanů domnívá, že zmiňované příspěvky jsou trestným činem, měl by ze zákonné povinnosti učinit oznámení on sám. Policie má ale podle § 158 Zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád) povinnost zahájit vyšetřování i sama od sebe, pokud existuje důvodné podezření na spáchání trestného činu, a nemusí tedy čekat na to, až někdo podá trestní oznámení. Navíc “oznamovací povinnost”, o které Hulan hovoří, se vztahuje pouze na nejzávažnější trestné činy, jako jsou např. vražda, mučení, týrání svěřené osoby, válečné zrady, znásilnění apod..
Ortel a plyn
Fanoušci xenofobního Ortelu na Bangův protest reagují rasistickými výhrůžkami, vulgárními urážkami a výhružkami smrtí. Na Facebooku se objevily komentáře „Zdechni, ty rasistická svině!!!“, „Chtělo by to tu vyčistit, Ty jsi příkladem, Bango, seš v cizí zemi, tak nemel sračky, nelibi se ti tu, tak tahni jinam“ a urážky typu „Cikánskej zmrde, cikánská špína, čmoude“.
„Ten pán s tím divným knírkem za druhé světové války to nedokončil. Jaká škoda. Nemuselo tu být takové černo; na toho č..áka – dvojnásobný plyn; cigánský hochu, ty dostaneš dělo do toho tvého hnědého, drzého ksichtu; Banga je cigoš a bojí se plynu stejně jako všechny ty m.dky přivandrovaný,“ vybral server ECHO24.cz další příspěvky na Bangově facebookovém profilu.
Kontroverzní kapela Ortel je spojována s krajní pravicí a extremistickou scénou. Ve svých textech často vystupuje proti menšinám a zakladatel skupiny Ortel, Tomáš Ortel, založil také kultovní neonacistickou kapelu Conflict 88, kde číslice 88 představují neonacistický kryptogram pro pozdrav “Heil Hitler”.
Česká televize odvysílala v neděli večer v pořadu 168 hodin záběry z koncertu skupiny Ortel ve Frýdku-Místku, kde někteří fanoušci skupiny hajlují a křičí “Sieg heil”. Záběry zachytil během svého natáčení dokumentarista Vít Klusák.