Policie obvinila extremisty, kteří napadli v Písku Indy. Jde o fanoušky Ortelu
Policie obvinila tři muže ze skupiny extremistů, kteří koncem července napadli v Písku skupinu Indů. Obviněným hrozí vězení od jednoho roku do pěti let. Podle deníku Mladá fronta DNES jde o fanoušky xenofobní skupiny Ortel.
Obvinění mladíci ve věku 19, 20 let a 23 let patří k místní extremistické skupině, která se ve městě sešla jak v den útoku, tak i o několik týdnů později, aby navštívila koncert kapely Tomáše Ortela v bývalém píseckém pivovaru na Hradišti. Ten se konal v sobotu 18.8.2018 – přičemž symbolika čísel 1 a 8 v neonacistické symbolice značí písmena A a H, iniciály Adolfa Hitlera.
Podobný incident se po koncertu stejné kapely stal i v roce 2011 v Býchorech na Kolínsku, kde čtyři mladíci vhodili zapálenou pochodeň do domu romské rodiny. V Písku pak před 25 lety nahnala skupina neonacistů do řeky Roma Tibora Danihela, který se v ní tragicky utopil. Srazy extremistů ve městě nejsou výjimkou.
„Za předpokladu, že by organizátoři chtěli koncert uspořádat v městském majetku a žádali by o pronájem, můžeme akci vyhodnotit kupříkladu jako rizikovou, v tomto případě ale byl pořádán v soukromém objektu a město nemá páky, jak pořádání takových koncertů ovlivnit, co víc, už jednou v Písku koncert Ortelu byl a tehdy se vše obešlo bez incidentů,“ řekl deníku místostarosta Písku Josef Knot.
Frontman kapely Tomáš Ortel MF DNES řekl, že on sám se od pravicového extremismu distancuje, stejně jako od lidí, kteří napadají jiné. „Nemůžeme vyhazovat lidi podle jejich názoru a zamezit tomu, aby se na koncert tací dostali. Bylo tam 1 200 lidí a nedá se ovlivnit, kdo přijde. Je pravdou, že jeden čas na naše koncerty chodilo hodně extremistů, bohužel je to jen o čase, než lidé pochopí, že to, co kapela hraje a o čem zpívá, není rasismus,“ řekl MF DNES Tomáš Ortel.
Ten o datu své svatby, která se konala v den letošního výročí narození Adolfa Hitlera na zámku Zbiroh, kde za války sídlil vrchní štáb SS uvedl, že jindy na zámku nebylo volno.
Podle odborníka na pravicový extremismus Miroslava Mareše z Masarykovy univerzity v Brně se v publiku Ortelu na koncertech objevují jak příznivci neonacismu, tak i běžní nespokojení lidé.
„Vedle příznivců starého neonacistického jádra přicházejí i lidé, kterým se písně líbí zejména proto, že jsou nespokojeni se současnou vládou. Ortel se snaží, aby nemohl být označován za pravicově extremistickou kapelu, nicméně lidi z tohoto spektra prostě láká,“ uvedl Mareš.
Policie obviněné mladíky z červencového napadení v Písku stíhá kvůli trestným činům výtržnictví, násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci a ublížení na zdraví. “Nejvyšší trestní sazba je u ublížení na zdraví odnětí svobody až na jeden rok až pět let,” uvedla policejní mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová. Extremisté nejdřív cizince pronásledovali, ti se snažili utéct, agresoři je ale dohnali. Tři z cizinců utrpěli drobná zranění, čtvrtý byl hospitalizován.