Policie a státní zástupci se intenzivně soustředí na lidi šířící předsudečnou nenávist na internetu. Počet stíhaných již nyní stoupá
Policie a státní zástupci se intenzivně soustředí na lidi šířící předsudečnou nenávist na internetu. Extrémismus jako takový v ČR klesá, ale nahrazují ho urážky a nenávist na internetu. Nejčastějšími trestnými činy jsou hajlování, prezentace závadového tetování nebo právě výroky na internetu. Kvůli mírně rostoucímu terorismu v ČR státní zastupitelství potřebuje změnit zákon tak, aby v případě ohrožení mohlo nasadit domovní prohlídky a odposlech ihned se souhlasem státního zástupce bez soudu.
Vyplývá to z nedávné Výroční zprávy o činnosti státního zastupitelství za rok
2018, kterou podrobně
analyzoval server Česká justice.
Zavedení výrazu předsudečná nenávist letos v dubnu schálila vláda společně s
dokumenty ministerstva vnitra o jejím potírání.
Předsudečné nenávisti se podle definice ministerstva vnitra mohou dopustit ti
lidě, kteří “neusilují o okamžité zničení demokratického systému, ale postupně ho oslabují”, nerespektují koncept základních lidských práv, podněcují k nenávistným aktivitám další osoby, šíří strach ve společnosti, štěpí společnost, vyvolávají v ní antagonismy, zlehčují osudy obětí totalitních režimů a obětí nenávistně motivované trestné činnosti. Při komunikaci s veřejností využívají dezinformace a konspirační teorie a stávají se nástrojem vlivového působení zemí a skupin, která nerespektují principy pluralitní demokracie.
Podle poslední Výroční zprávy o činnosti státního zastupitelství extremismus klesá, ale urážky a nenávist rostou.
“Z údajů policejní statistiky plyne, že v roce 2018 bylo Policií ČR zjištěno 179 trestných činů s extremistickým podtextem. V meziročním srovnání došlo k nárůstu zjištěných extremistických činů o 26. Z výše uvedených trestných činů bylo objasněno 59,8 % tj. 107 (v roce 2017 to bylo 66,7 %, tedy 102 trestných činů),” stojí ve
Zprávě.
“Nejčastějšími trestnými činy v oblasti extremismu jsou případy tzv. hajlování, prezentace ,závadových´ symbolů na oblečení či jejich nasprejování na budovy, resp. veřejná prezentace závadových tetování, nenávistné výroky publikované na internetu, rasově motivované urážky apod. Lze pozorovat pokles ,čisté´ propagace extremistických hnutí směřujících k potlačení práva a svobod člověka, který je však vyvážen nárůstem nenávistných výroků na internetu, a to zvláště na sociálních sítích,” uvádí se k číslům ve Zprávě doslova.
Podle zprávy se nenávistné projevy zaměřené na Romy, částečně přesunuly vůči muslimům, imigrantům a osobám, které se k přijímání uprchlíků stavějí vstřícně.
“Rovněž se mírně zvyšuje počet fyzických útoků vůči osobám s odlišnou barvou pleti a muslimům, prozatím však naštěstí bez fatálního následku,” uvádí Zpráva k číslům a dodává příklady.
“Ve věci OSZ v Příbrami bylo vedeno trestní stíhání proti obviněnému P. M. proto, že prostřednictvím internetu a na svém facebookovém profilu hrubě urážel, komentoval, sdílel internetové příspěvky a články, nahrával a šířil obrazový materiál v úmyslu hanobit a urážet romské a židovské etnikum, černošskou rasu, a vzbudit nenávist k těmto skupinám osob, přičemž veřejně schvaloval nacistické a komunistické genocidium a zločiny proti lidskosti,” popisuje Nejvyšší státní zastupitelství ve Zprávě jednání člověka, který za to „dostal“ roční trest s podmínkou na tři roky.
Zpracovatelé také upozorňují společnost, že za své výroky mohou být trestně stíháni se všemi důsledky.
“Je nutno změnit laickou představu, že výroky uveřejněné na internetu nemohou být trestněprávně postižitelné. Již nyní lze přitom zaznamenat nárůst počtu stíhaných resp. odsouzených osob za nenávistné trestné činy. V tomto směru je rovněž důležitá spolupráce s představiteli Ministerstva vnitra, Policie ČR a neziskovým sektorem, která již byla navázána,” uvádí se v aktuální Výroční zprávě
o činnosti státního zastupitelství.