Podle policie není trestné vydávat knihu popírající holokaust. Případ „bible popíračů“ prošetří Nejvyšší státní zastupitelství
Policie po roce odložila případ vydávání knihy popírající holokaust. Případ chce přezkoumat Nejvyšší státní zastupitelství.
Nakladatelství Bodyart Press začala policie na Vysočině prošetřovat po upozornění Deníku N, že již několik let vydává knihy s protižidovským podtextem. K nim patří publikace jako Synagoga satanova nebo Spiknutí holokaustu. Nejvíce se ale vyšetřovatelé zaměřili na knihu amerického historika Davida L. Hoggana Mýtus šesti milionů.
„Podle odborníků jde o jeden z nejznámějších spisků popírajících holokaust. Hoggan v útlém svazku například tvrdí, že údaj o šesti milionech židovských obětí nacismu je „záměrným a bezostyšným“ paděláním historie a že jde o „legendu genocidy“,“ uvádí ke knize Deník N.
Popírání genocidy je přitom podle českého práva trestným činem. Pachateli hrozí až tři roky vězení.
Podle policie však vydávání takových textů trestné není. „Prověřování případu, na který se dotazujete, jsme ukončili odložením podle paragrafu 159 a odst. 1 trestního řádu. Nejde-li ve věci o podezření z trestného činu, státní zástupce nebo policejní orgán věc odloží usnesením, jestliže není namístě vyřídit věc jinak,“ uvedla mluvčí vysočinské policie pro Deník N Jana Čírtková.
Vydavatelství se hájí tím, že knihu vydalo pouze ke studijním účelům s tím, že je tato informace uvedena v tiráži publikace z roku 2016.
„Kniha Mýtus šesti milionů je klasickým dílem využívaným popírači holokaustu,“ sdělil pro Deník N přední expert na extremismus z Masarykovy univerzity Miroslav Mareš.
O případ se však začalo zajímat Nejvyšší státní zastupitelství. „Mohu potvrdit, že státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství hodlá iniciovat u příslušného krajského státního zastupitelství výkon dohledu, tedy přezkoumání správnosti a zákonnosti postupu dozorového státního zástupce, který s odložením věci policejním orgánem souhlasil,“ sdělil Deníku N mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.