Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Pochází ze Žižkova, v Anglii založil boxerský tým pro české děti

03. července 2019
Čtení na 4 minuty
Ladislav Žiga žije v Anglii ve městě Gloucester. Zde se rozhodl jít ve stopách svého trenéra a vybudovat boxerský tým pro děti. Foto: HateFree Culture

Žižkovský rodák Ladislav Žiga se již odmalička věnoval boxu. V Praze jej trénoval legendární Stanislav Tišer, který se věnoval především dětem z ulice. Dnes třicetiletý Ladislav žije v Anglii ve městě Gloucester. Zde se rozhodl jít ve stopách svého trenéra a vybudovat boxerský tým pro děti. Dnes učí bojovému sportu pětadvacet dětí z české a slovenské komunity. Předává jim nejen zkušenosti ze sportu, ale i ze života. „Boxujeme a dohlížím i na jejich výsledky ve škole. Mou snahou je začlenit mládež do běžného života a tím pádem i potlačovat kriminalitu,” popisuje pro server hatefree.cz.

Ladislav Žiga vyrůstal v Praze na Žižkově. Již odmalička jej starší bratr Vladimír vedl k boxu. Následně pak s kamarády trénoval v týmu Stanislava Tišera, sedminásobného mistra republiky, který se boxu profesionálně věnoval pětadvacet let. Po ukončení kariéry se pak Tišer ve sportu rozhodl pokračovat a jako trenér se věnovat především dětem z ulice. Založil a vybudoval pro ně Box club Žižkov. „Bylo po revoluci, kdy se ta naše romská mládež začala ve velkém srocovat po parcích. Možná i proto, že se bála rozmáhajících se skinů. Jenom se poflakovali a čichali toluen, na dražší drogy ani neměli peníze. Tak jsem si řekl, že pro ně musím něco udělat,“ uvedl Tišer již dříve pro server Lidovky.

A jeho plán se díky tvrdé práci naplnil. „Nikdo si tu přede mnou nikdy nedovolil někomu ublížit, jsme tady všichni taková velká rodina. A rozmanitá, jsou tu Romové, bílí, Ukrajinci, Bělorus, Kazach, Ital, mladí i v hodně pokročilém věku. A to sem chodili i ti skinheadi, ale nenávist vždy zůstala venku. Někteří i díky tomu těch rasistických nesmyslů nechali. Stejně jako několik feťáků zůstalo čistých,“ okomentoval Tišer hrdě. Dle svých slov je Stanislavovi vděčný za hodně i Ladislav. „Nechtěl nás vidět flákat se po parcích a rvát se na ulici. Takže nás vedl tvrdě a to mi pomohlo. I když jsem několikrát sešel z cesty, v tělocvičně a v boxu jsem vždy našel útočiště,” vzpomíná Ladislav.

Ve stopách trenéra Tišera

Před pěti lety pak mladý boxer poznal dívku a odstěhoval se za ní do Anglie. „První měsíce jsem to tu neměl rád, ale bavilo mě sledovat, jak tu spolu žije několik národností, jak Romové chodí do práce a přátelí se se všemi,” vypráví a dodává, že přátelská atmosféra jej motivovala ke startu profesionální kariéry boxera. Té se však nakonec nedočkal. Do cesty mu vstoupila těžká autonehoda, s jejímiž následky se potýká dodnes. “Jsem po čtrnácti operacích nohou a zad a jsem rád, že žiju,” popisuje Ladislav. „V těch chvílích, kdy jsem byl na vozíku, mi vznikl v hlavě plán, jak zůstat u boxu. Půjdu ve stopách trenéra Tišera.” 

A tak se po téměř dvou letech rekonvalescence pustil do budování vlastního týmu. Oslovil kluby v okolí a brzy dostal odpověď od Sama Schildera, trenéra bojového sportu Jiu Jitsu, který v Gloucesteru provozuje klub Pro Systems BJJ. Sam roky pracuje s dětmi a proto neváhal podpořit Ladislavův cíl.

Všichni za jednoho 

Dnes v prostorách Samovy tělocvičny Ladislav trénuje tým All for one složený z pětadvaceti dětí ve věku od šesti do osmnácti let. „Zaměřil jsem se především na českou a slovenskou mládež. Samozřejmě dveře mají otevřené všichni, ale nechtěl jsem se koukat, jak tu všichni mají základny a Romové nic. Takže jsem to vzal do rukou a jsem pyšný, že mohu být tím, kdo je bude do budoucna motivovat,” vysvětluje Ladislav.

Ladislavův tým nyní funguje třetím měsícem a přináší první výsledky. „V dnešní době je pokrokem i to, že mají děti chuť sportovat,” myslí si Ladislav. „Tři z dětí mám možnost blíže sledovat ve škole i v komunitě. Dokázali se odtrhnout od špatné party a ve škole se snaží. A ty mladší je radost sledovat, jak se neučí jen boxovat, ale i být dochvilný, disciplinovaný, pomáhat slabším, neposmívat se. A hlavně jim vštěpuji, ať mají své cíle a jdou za nimi. Pokud budou chtít být třeba prezidentem, ať to zkusí,” doplňuje.

Motivace

Přestože jde o začínající projekt, již dnes motivuje další lidi. Zaujal například i Brita českého původu Petra Toráka, který za práci s menšinami a s přistěhovaleckými komunitami získal Řád britského impéria. „Moc si vážím toho, že jste přijeli až z Gloucesteru. Vaše vystoupení mělo velký úspěch, škoda, že nemáme podobný klub v Peterborough,” napsal Petr v reakci na představení Ladislavova týmu. Najít sponzory a pomoci založit podobný tým v Peterborough a dalších městech je tak jedním z Ladislavových cílů.

Dále se také do budoucna chystá zapojit do projektu rodiče dětí a další lidi z české a slovenské komunity. „Zajímám se především o lidi, kteří jsou kvalifikovaní a mohli by být přínosem. Chci jim dát možnosti doučit se angličtinu, práci na počítači, vyplňování potřebných formulářů. Snažím se tyto lidi začlenit,” vysvětluje. „Děti jsou naše budoucnost. A i když nezměním svět, tak alespoň tým pro děti tu po mně zůstane. A dokud jsem naživu, tak se budu snažit pomáhat a motivat další a další lidi. Rád bych pro svůj cíl získal i podporu sponzorů z Česka, přeci jen jde o naše lidi,” uzavírá Ladislav.

Publikováno na serveru HateFree.cz

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon