VIDEO: Plánuje se výstavba kontejnerového bydlení v Chanově. Dnešní prezentace má být v úzkém kruhu, místní nikdo nepozval
Mostecká radnice výrazně omezila účast na dnešní prezentaci projektu výstavby prvního kontejnerového objektu na sídlišti v Chanově. Přitom ještě nedávno plánovala představení chystaného stavebního projektu zpřístupnit veřejnosti. Místní se obávají, že do tzv. „čunkodomků“ přestěhují obyvatele z vyloučených lokalit z Mostu.
Stále více diskutovaná prezentace, která má proběhnout ve velkém radničním sále, bude pouze pro vyvolené. Radnice počítá jen s malou skupinkou zástupců politických klubů a magistrátu. Důvodem opatření je podle vedení města současný nouzový stav. Původně se zamýšlelo projekt představit už v roce 2018, ale po protestech obyvatel chanovského sídliště a lidskoprávních aktivistů se prezentace nakonec posunula. Místní nechápou, proč s tím radnice vyrukovala v době nouzového stavu a za nepříznivé situace. Většina z nich by se ráda k prezentaci modulového bydlení vyjádřila, stát bude ostatně na jejich sídlišti.
„Myslím si, že na veřejné projednání by i za těchto podmínek měli být vpuštěni alespoň zástupci tisku, když už mohou i na zastupitelstvo v době covidu, přičemž bude k projednání využit stejný sál, v jakém se konají zastupitelstva i za přítomnosti novinářů,“ sdělil pro server Romea.cz opoziční zastupitel města Mostu Adam Komenda. „S projednáním projektu měli dle mého názoru počkat na dobu, až skončí zákazy ohledně epidemie, a pak by se prezentace mohla uskutečnit přímo v kulturním domě v Chanově, jak město původně avizovalo,“ dodal.
Ke konci roku ale zastupitelstvo schválilo městský rozpočet na rok 2021, kde na vybudování kontejnerového domu vyhradilo 20 milionů korun. Radnice do nich plánovala nastěhovat zbylé rodiny z bloku číslo 3, jenže vybydlený panelák loni zbourala. Stejný osud čeká i další zdevastované bloky. A právě jejich obyvatelům chce město nabídnout jako alternativu kontejnerové bydlení, které by zamezilo migraci do dvou kilometrů vzdáleného Mostu. Postupně by právě tento typ bydlení mělo nahradit chátrající paneláky. V historii Česka by se tak jednalo o první kontejnerově osídlenou oblast tohoto typu.
Podle jednoho z místních obyvatel Jána Chromého, který se dlouhodobě veřejně proti výstavbě ohrazoval, si radnice pozvala z Chanova lidi, od kterých očekává podporu.
„Vím, že je pozvaný pan Bažo, ale řekli mu, že se má dostavit až v 18 hodin, přitom oficiální začátek prezentace je naplánovaný na 16 hodin,“ uvedl pro server Romea.cz Chromý. Domnívá se, že z místních obyvatel tam vedení města ve skutečnosti nikoho nechce. Proto se obává, že budoucí objekt nakonec skončí jako náhradní bydlení pro problémové romské rodiny z Mostu, kterých se chce město dlouhodobě zbavit. Podle něj se bude jednat o Romy žijící především na třídě Budovatelská nebo v Doubnerové ulici. Údajně se přibližně patnáct rodin ze strachu z vystěhování do Chanova odstěhovalo do jiné části města.
Most přitom už několik let současně plánuje proměnu nejrušnější části třídy Budovatelů. Podle vedení města není 700 metrů dlouhé a až 125 metrů široké veřejné prostranství atraktivní. Náklady na proměnu se zatím odhadují na 180 až 200 milionů korun. Podle odborníků si náročná revitalizace vyžádá i několik etap a může trvat klidně i dvě volební období. A právě na to Chromý upozorňuje.
„Když se vystaví kontejnerový dům pro osmnáct rodin, je pak otázka, kdo tam bude bydlet. Protože tady lidé bydlí a nikdo z nich se neplánuje přestěhovat. Stavební buňky jsou určené pro krátkodobé pobyty dělníků na stavbě, ale k životu rodiny s malými dětmi to není. Lidé mohou mít z plísní, které se často v buňkách tvoří, respirační potíže,“ říká Chromý, který v minulosti vedení města nabízel, že se na rekonstrukci panelových domů bude společně s obyvateli Chanova podílet.
„Několikrát jsem městu navrhl, aby na opravu paneláků vybralo stavební firmu ve veřejné soutěži, v níž by byla podmínka přijmout na některé práce místní lidi. Podobně se tak řešila dotovaná rekonstrukce několika domů před osmi lety, ale to město odmítlo. Co se pak stane s těmi domy za dvacet milionů korun, když se do nich odmítnou nastěhovat a přestěhují se radši do jiné části republiky nebo do Mostu? I to se může stát. Pak přijede jeřáb a celé to zase přemístí jinam,“ obává se. Pro trh by to podle odborníků na nemovitosti znamenalo, že by byty v nedalekém Mostě klesly na ceně.
VIDEO
Výstavbu třípodlažního bytového domu ve tvaru kvádru s celkem 18 byty (9 bytů 2+kk o ploše 44 metrů čtverečních a 9 bytů 3+kk o ploše 58 metrů čtverečních) kritizuje i spolek Architekti bez hranic, který posuzoval dokumentaci k územnímu a stavebnímu řízení. Podle nich není kontejnerový objekt vhodný pro dlouhodobé bydlení ani pro problematickou periferii města. Obavy vyjádřila i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, která upozornila, že realizací modulové výstavby v segregované lokalitě Chanov se statutární město Most dopustí diskriminace v oblasti bydlení z důvodu etnického původu. Vedení města s jejím stanoviskem nesouhlasilo, fasáda z plechu je podle něj důstojné bydlení. Nereaguje ani na obavy místních týkající se vzniku plísní, které se v minulosti objevily v Poschlé u Vsetína, kde tehdejší starosta nechal vystavět dva kontejnerové domy pro Romy.
Na sídlišti Chanov v současné době zbývá osm bloků panelových domů. Bloky 2, 8, 11 a 13 před devíti lety prošly rekonstrukcí, na které se podíleli i místní obyvatelé. Celková částka za opravené čtyři bloky vyšla na 43 milionů korun, z toho většinu nákladů pokryla dotace od Evropské unie. Čtyři paneláky v dezolátním stavu v průběhu osmi let město zbouralo.