V Muzeu romské kultury uctili památku obětí holokaustu Romů a Sintů na Moravě
V pondělí 7. 3. 2022 se od 14 h uskutečnilo v budově Muzea romské kultury Pietní shromáždění k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů.
Dne 7. března jsme si připomněli 79 let od prvního z nacistických hromadných transportů, které během krátké doby zpečetily tragický osud většiny Romů a Sintů. V roce 1943 bylo z budovy dnes už neexistujících brněnských městských jatek nákladními vagóny odvezeno do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz 11-Birkenau přes tisíc romských mužů, žen a dětí z Brna a dalších oblastí Moravy. Převážná většina z nich v daném místě zahynula.
Právě v tento památný den, 7. 3. ve 14 h, byla v Muzeu romské kultury uctěna památka zesnulých obětí holokaustu. Pietní akt byl zahájen romskou hymnou Gelem Gelem, kterou zazpívala Erika Nováková a na klavír ji doprovodil Milan Kroka. Vystoupilo houslové duo ve složení Marcela Danihelová a Anna Musilová. Za doprovodu vedoucí našeho Lektorského a edukačního oddělení Veroniky Lucassen zahrály hlavní melodii z filmu Schindlerův seznam skladatele Johna Williamse.
Součástí programu byly také krátké výstupy významných osobností politického a společenského života. Sice nebyly přítomni fyzicky, ale na krutosti, které se odehrávaly i zde v Brně, nezapomínají. Primátorka města Brna Markéta Vaňková nebo vedoucí referátu pro politické záležitosti a zároveň zástupce velvyslance Spolkové republiky Německo Hans-Peter Hinrichsen nahráli krátké zdravice, které byly v rámci pietní akce odprezentovány. Online se připojil předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička, který zmínil důležitost historického studia holokaustu Romů a Sintů.
Fyzicky se zúčastnil a také promluvil zástupce Ministerstva kultury Pavel Hynčica, který zmínil podporu Muzea romské kultury ve všech jeho činnostech včetně budování nového památníku v Letech u Písku nebo Centra Romů a Sintů v Praze. Dále vystoupil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník a starosta MČ Brno Sever Martin Maleček. Z norského velvyslanectví se zúčastnil Geir Bekkevold, který mluvil o podpoře holokaustu Romů a Sintů ze strany Norska a Norských fondů.
V premiéře také zazněla studiová skladba Gejzy Horvátha inspirovaná genocidou Romů v době lI. světové války, kterou natočil ve spolupráci s Markem Balogem a kapelou.