Petr Torák převzal Řád britského impéria
Policista Petr Torák dnes z rukou státního tajemníka britského ministerstva vnitra převzal Řád britského impéria. Toto vysoké civilní vyznamenání mu královna Alžběta II. propůjčila především za komunitní práci v městě Petersborough.
„Jsem velice hrdý na fakt, že jsem asi jeden z malá Čechů, kteří kdy takovéto ocenění dostali a dozajista první Rom, kterému byla dána takováto pocta,“ řekl Torák serveru Romea.cz, když se dozvěděl, že vyznamenání získá.
Petr Torák emigroval s rodinou z České republiky v květnu 1999 po útoku neonacistů. V Česku navštěvoval soukromou právní akademii. Chtěl pokračovat dál a podal si přihlášku na dvě vysoké školy. Na jednu ho přijali a na druhé, což byla policejní škola, měl hotovou půlku testů. Neonacisté poté zbili jeho matku a později i jeho samotného.
V Anglii se přes zaměstnání ve fastfoodu a různé manuální práce propracoval k policii. Dnes pracuje jako policista v Peterborough, které leží asi 120 kilometrů severně od Londýna.
Kromě práce na běžných kriminálních případech Torák často pomáhá britským kolegům při komunikaci s romskou komunitou. „Nepřetržitá podpora a poradenství po telefonu. Lidem pomáhám, ať je to v bytové otázce, s autem, imigračními zákony a dalšími věcmi, takže je to opravdu servis od a až do z. Je to služba nejenom romské komunitě, ale je to služba české a slovenské komunitě jako takové,“ popsal Petr Torák v rozhovoru pro Český rozhlas.
Petr Torak MBE. Ode dneska clen Radu Britskeho imperia. Romsky kluk z Liberce a policista, ktery si plni sny v UK… pic.twitter.com/wUqY7Ou7b6
— Jiří Hošek (@hosekj) 29. Říjen 2015
Když se Rom může cítit jako člověk…
Petr Torák věří, že mu udělení vysokého vyznamenání pomůže i v jeho dalších projektech, jako je třeba rozjezd internetového rádia pro českou a slovenskou komunitu. A především doufá, že může mít kladný dopad i na vnímání Romů v České republice.
„Pevně doufám, že česká společnost si uvědomí, že pokud je Romům dána šance se uplatnit, tak ji většina Romů využije a bude velkým přínosem pro celou společnost. Většinová společnost musí přestat "sáčkovat" Romy a soudit je podle několika individuí, které páchají kriminalitu nebo nežijí podle daných společenských norem. Já osobně znám v ČR spoustu vzdělaných a schopných Romů, kteří pracují ve státní sféře nebo podnikají, ale kvůli předsudkům společnosti se tito lidé veřejné neidentifikují jako Romové,“ řekl Torák serveru Romea.cz.
A dodal: „A v tom vidím velký rozdíl mezi ČR a Velkou Británii, kde společnost soudí člověka podle jeho schopnosti a ne podle barvy pleti, sexuality nebo fyzickým indispozicím. Rom, tak jako jiní lidé z menšinových skupin, se tu cítí jako člověk, který může být hrdý na to, že je Rom. Romové, kteří se nemusí potýkat každý den s rasismem a nenávisti, ať už v přímém kontaktu nebo jen z médií a úst politiků, se pak mohou soustředit na plnohodnotný život a přispívat k růstu celé společnosti.“