Opozice není nadšená ze Zemanova návrhu, aby se ombudsmankou stala Válková
Prezident Miloš Zeman Poslanecké sněmovně navrhl na post veřejné ochránkyně práv bývalou ministryni spravedlnosti a současnou vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO). Zeman to uvedl v dopise poslancům, který zveřejnil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Napsal v něm, že chtěl navrhnout dva kandidáty, jeden z nich ale kandidaturu odmítl. V krátkém čase poté neměl dost času najít jiného vyhovujícího kandidáta.
Současné ombudsmance Anně Šabatové končí šestileté funkční období v únoru. Veřejného ochránce vybírá podle zákona Sněmovna z kandidátů, které navrhne prezident a Senát. Hlava státu i horní komora Parlamentu mohou předložit po dvou kandidátech, zákon připouští shodné návrhy. Funkce ombudsmana je neslučitelná s poslaneckou, kterou Válková zastává v současnosti.
Zeman uvedl, že Válková je všeobecně známou a respektovanou osobností. “Jsem přesvědčen, že ji její dosavadní odborná praxe s konkrétními pozitivními výsledky a dlouholeté právní zkušenosti předurčují ke kvalifikovanému poskytování ochrany jednotlivcům před nespravedlivým jednáním nebo nečinností veřejných institucí, jak to pro takovou funkci zákon požaduje,” uvedl Zeman.
Funkce zmocněnkyně pro lidská práva se Válková ujala letos v květnu, z rady pro lidská práva kvůli tomu odešel vysokoškolský učitel a filozof Daniel Kroupa, kterému vadí, že Válková byla před rokem 1989 v KSČ. Válková se na počátku 90. let angažovala v Občanském fóru a od ledna 2015 je členkou hnutí ANO, za které je od října 2013 poslankyní. Od ledna 2014 do března 2015 byla ministryní spravedlnosti ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).
Sněmovna koncem listopadu po dvou neúspěšných pokusech na jaře a v létě vybrala novou zástupkyni ombudsmanky. Stala se jí Monika Šimůnková, která v minulosti také působila ve funkci zmocněnkyně vlády pro lidská práva v době kabinetu Petra Nečase (ODS).
Opozice nevítá Zemanův návrh Válkové na ombudsmanku
Předsedové opozičních stran se příliš se Zemanovým návrhem neztotožňují. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a šéf Pirátů Ivan Bartoš poukázali na členství Válkové v KSČ, podle předsedy ODS Petra Fialy jde o politickou trafiku. Lidovecký předseda Marek Výborný označil Válkovou za jednu z relevantních kandidátek, handicapem ale podle něj je, že je politickou osobností.
Kritici upozornili i na to, že Válková odmítla senátní ústavní žalobu na Zemana jako pokračování boje o prezidentský úřad, nebo na její výrok, že “ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo”, za který se později omluvila.
“Mám za to, že existují vhodnější kandidáti než paní Válková, která má pošramocenou pověst členstvím v KSČ, vykazuje vysokou argumentační pružnost v případě, kdy je potřeba omlouvat problémy premiéra, či pronáší podivné výroky o budoucích výsledcích nezávislých soudních řízení. K hodnocení kvalit kandidátů bude vhodné počkat až poté, co dorazí nominace ze Senátu,” napsal předseda Pirátů Bartoš. Senát navrhl Víta Alexandera Schorma, který je vládním zmocněncem u Evropského soudu pro lidská práva, a advokáta Jana Matyse.
Také KDU-ČSL chce vyčkat s rozhodnutím o podpoře do doby, než budou jisté návrhy Senátu. “Válkovou vnímáme jako jednu z relevantních kandidátek. Určitě je jejím možným handicapem skutečnost, že je politickou osobností,” uvedl Výborný.
“Je to politická trafika pro Válkovou, proti nimž tak vehementně ANO brojilo před volbami. Andrej Babiš (ANO) si zprivatizoval svými věrnými půlku republiky, nyní chce i úřad ombudsmana,” poznamenal předseda ODS Fiala. “Zatímco současná ombudsmanka byla za minulého režimu vězněna, paní Válková byla členkou KSČ. Nemyslím si navíc, že by veřejným ochráncem práv měl být někdo, kdo už dopředu ví, jak dopadnou trestní stíhání,” uvedla na twitteru Pekarová Adamová.