Okamura reaguje na Muzeum romské kultury a šíří názor, že romský holokaust v Letech u Písku je mýtus
Předseda SPD a místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Tomio Okamura dnes na svém facebookovém profilu zveřejnil vyjádření, jímž reaguje na žádost Muzea romské kultury, aby se omluvil za své lživé výroky o koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku. Ve vyjádření se Okamura omluvil pouze za nepřesné vyjádření k oplocení tábora v Letech u Písku, dále však cituje historika Jana Rataje, který tvrdí, že protektorátní „cikánské tábory“ nebyly tábory koncentračními nebo v souvislosti s letským táborem v rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že jde o politicky využívaný mýtus. Jeho argumentaci však už před časem vyvrátil historik Muzea romské kultury Dušan Slačka.
„Je nezpochybnitelným faktem, že internace Romů v tzv. cikánském táboře v Letech u Písku byla přípravou na „konečné řešení cikánské otázky“, které bylo nacistickými špičkami a rasovými pseudovědci připravováno už řadu let. Letský „cikánský tábor plnil funkci koncentrace Romů, kteří odsud byli dále posíláni do vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. V Letech byli pod dohledem protektorátních bezpečnostních složek, jejichž příslušníci je často bili a týrali. Následkem nevyhovujících stravovacích a hygienických podmínek zde byla značná úmrtnost, která procentuálně přesáhla například úmrtnost v koncentračním táboře Dachau. Podle zúžené definice profesora Rataje se o koncentrační tábor údajně nejednalo. Podle výše předložených faktů lze tzv. cikánský tábor v Letech u Písku bez přehánění označit za tábor koncentrační,“ reagoval na Rafajovy výroky ve svém článku Slačka.
NEPŘEHLÉDNĚTE
„Holocaust českých a moravských Romů do značné míry stálé zůstává holocaustem tzv. neznámým – přestože dnes již spíše vinou společenského nezájmu, než nedostatkem dostupných informačních zdrojů. Z tohoto pohledu se tedy zdá, že se o koncentrační tábor jednat nemůže, ba co více, podle profesora Rataje nelze porovnávat ani utrpení v Letech internovaných Romů s utrpením českých odbojářů v nacistických koncentračních táborech. Termín koncentrační tábor se však běžně používá například i pro Terezín. Podle přísných kritérií profesora Rataje by se ale o koncentrační tábor jednat nemělo,“ uvedl.
Podle Okamury jsou reakce na jeho vyjádření v DVTV, kde s odkazem na knihu mimojiné uvedl, že tábor nebyl oplocený a lidé tam měli volný pohyb, hysterické. „Jsou účelovým útokem ze strany osob řízených a finančně podporovaných tunelářem Bakalou, konkrétně DVTV a jim podobných jako je politická neziskovka Open Society Foudations George Sorose. A rozhodně si přečtěte další podrobnosti a fakta ohledně tábora v Letech, které jsou uvedeny v knize „Historikové a kauza Lety” vydanou Historickým ústavem Akademie věd ČR a zde v rozhovoru historika Prof. PhDr. Jana Rafaje, Csc.“ napsal ve vyjádření.
V tomto rozhovoru pak Rafaj doslova tvrdí: „Místo politického využívání mýtu o romském holocaustu v pracovním vězeňském táboře v Letech a nálepkování odlišných názorů bych doporučil obrátit pozornost a směrovat finanční toky k opatřením proti reálnému propadu velké části cikánského obyvatelstva v České republice.“