Občanští členové "romské rady" žádají, aby se ministr vnitra Hamáček věnoval případu smrti Roma v Teplicích. Žádají důsledné vyšetření incidentu
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny žádají ministra vnitra ČR Jana Hamáčka, aby věnoval svou pozornost případu smrti Roma v Teplicích. Ten zemřel v sobotu po policejním zákroku. Policie na základě prvostních výsledků soudní pitvy vyloučila, že by smrt souvisela se zákrokem. Občanští členové však žádají důsledné prošetření celé události. Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje jejich porhlášení v plném znění.
Prohlášení občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny k policejnímu zásahu a úmrtí v Teplicích
My, občanští členové RVZRM, požadujeme důsledné prošetření úmrtí Roma v Teplicích, ke kterému došlo v sobotu 19. června 2021.
K tomuto rozhodnutí nás vede existující záznam policejního zásahu natočený na mobilní telefon i fakt, že dotyčný po zásahu v sanitce zemřel. Okamžité vyjádření policie, že muž zemřel v důsledku předávkování, nikoli policejního zásahu, nás vede k potřebě dalších informací, především výsledků nařízené soudní pitvy.
Zjevná podobnost případu se smrtí Afroameričana George Floyda, který zemřel po zásahu policie v USA v červnu 2020, kdy bylo použito velmi podobných technik, otevírá zásadní celospolečenské téma, kterým je adekvátnost použití donucovacích prostředků při zásazích policie. Odsuzujeme policejní i jakékoli jiné násilí.
Vyzýváme ministra vnitra ČR Jana Hamáčka, aby věnoval tomuto případu mimořádnou pozornost a budeme iniciovat jednání s policejním prezidentem Janem Švejdarem.
Pro pozůstalé a veřejnost je z morálních a psychologických důvodů důležité objasnit okolnosti smrti, zvláště pokud existují důvody pro pochybnosti o její příčině, což vyplývá z nařízené pitvy. V této věci považujeme prohlášení policejní mluvčí, která před výsledky pitvy vyloučila úmrtí související se zásahem policie, za nepřípustné. Zvláště policejní orgány a jejich zástupci by si měli být vědomi, že v případě, kdy není vyloučena příčina smrti nařízenou pitvou, není možné informovat veřejnost o vyloučení smrti na následky policejního zásahu. Tímto postupem policie posiluje obavy o nestrannosti nařízené pitvy. I proto bude Rada klást otázky příslušným orgánům, zda použití donucovacích prostředků bylo v daném případě přiměřené k cíli, pro které byly použity, a to ke všem okolnostem případu, jimiž jsou zejména délka zásahu, jeho fyzické následky či zdravotní stav oběti a zda policisté dbali života a zdraví oběti při zásahu v souladu se zákonem.
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny:
Bc. Zdeněk Guži
Mgr. Jan Husák
Alena Drbohlavová Gronzíková
Mgr. Alica Sigmund Heráková
Bc. Tomáš Ščuka
Josef Stojka
Bc. Gwendolyn Albert
Ing. Vladimír Čermák
Iveta Theuserová, DiS.