Nová varianta koronaviru omikron se začala šířit v ústecké sociálně vyloučené lokalitě Mojžíř
Nová mutace koronaviru tzv. Omikron se začala komunitně šířit v ústecké sociálně vyloučené lokalitě Mojžíř. Do Ústeckého kraje dorazil podle hygieniků omikron mezi svátky a velmi rychle se šíří. Informoval o tom Ústecký deník. Celkově epidemie koronaviru v Česku opět nabírá na síle. V pondělí přibylo 9333 potvrzených případů nákazy, nejvíce od úterý 21. prosince. Proti předchozímu pondělí je to nárůst o zhruba 2500 případů.
Začínají se tak naplňovat předpovědi odborníků, kteří uváděli, že v novém roce bude nakažených přibývat. Důvodem je právě nakažlivější varianta koronaviru omikron. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bude v Česku dominovat zřejmě už za deset až 14 dní.
Omikron se již začal šířit komunitně v Ústeckém kraji. „Nejvíce nakažených touto variantou máme zatím na Litoměřicku, na Děčínsku, Lounsku a Ústecku, kde se začala nová mutace šířit už také komunitně v jedné z vyloučených lokalit,“ uvedla pro Denik.cz krajská hygienička Lenka Šimůnková. Podle informací Deníku se vir komunitně šíří na ústeckém Mojžíři
To pro server Romea.cz potvrdil i Miroslav Brož z organizace Konexe, která působí v Ústeckém kraji.
Před variantou koronaviru varoval v rozhovoru pro ROMEA TV i evoluční biolog Jaroslav Flegr. Proti Omikronu navíc podle Flegra není účinná imunita, kterou člověk získá proděláním některé z předchozích mutací nemoci.
Jediný způsob jak nástup další varianty Covidu 19 zvládnout je podle Flegra dokončené očkování. Tedy dvě základní dávky a k tomu třetí – posilující.
Na očkování apeluje i Miroslav Brož, který vyzývá všechny, kteří tak ještě neučinili, aby se nechali očkovat, případně si nechali aplikovat třetí dávku vakcíny. “Vakcína na covid nedává úplně 100% ochranu před nákazou, stejně jako ji nedávala žádná vakcína v historii. Očkování ale snižuje šanci, že se člověk nakazí a když už se očkovaný nakazí, má mnohem, mnohem nižší šanci, že bude mít těžký průběh a skončí v nemocnici, nebo v márnici,” uvedl Miroslav Brož.
“Vakcíny jsou bezpečné, vedlejší účinky jsou velmi vzácné. Šance, že budu mít po vakcíně vážně vedlejší účinky, je asi stejně vysoká, nebo nižší, než v případu brufenu,” dodal Brož.
Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v zemi celkem 2,493.145 potvrzených případů koronaviru. Většina lidí se již z nákazy vyléčila. Naopak dosud s covidem zemřelo 36.326 lidí. V první polovině prosince bylo denně více než 100 obětí, v poslední době jejich počty klesly.
Zdravotníci v Česku za zhruba rok aplikovali více než 15,5 milionu dávek vakcínu, ukončení očkování má 6,7 milionu lidí. V pondělí vakcinaci podstoupilo 69.000 zájemců, více než 57.000 z nich si přišlo pro třetí posilující dávku.