Nizozemská umělkyně odhalila sochu z recyklovaného plastu ve vyloučené lokalitě
Sochu Husovické husy přátelství dnes slavnostně v Brně odhalila nizozemská autorka Maria Koijcková. Na výrobě objektu z recyklovaných plastů se podíleli místní Romové i návštěvníci parku v sociálně vyloučené lokalitě u řeky Svitavy. Obyvatelé Husovic jsou také zachyceni na obraze, který vytvořil další Nizozemec Ron Glasbeek.
Koijcková tvoří hlavně prostorové objekty z recyklovaného materiálu, z něhož postavila i sochu v Husovicích. Od 20. července lidé přispívali do sbírky použitými PET lahvemi, které umělkyně vložila do předem připravené drátěné konstrukce. Husa má odkazovat k názvu čtvrti.
“Dělám takovou práci, abych lidem ukázala, že odpad neexistuje. Sami vyrábíme mnoho odpadu vyhazováním lahví, ale i odpad může být krásný materiál,” řekla autorka sochy Koijcková.
Své dílo odhalil i Glasbeek, manžel Koijckové, který od konce června vystavuje v Muzeu romské kultury obrazy a objekty zachycující život Romů ve 20. století. Glasbeek pro park v Husovicích namaloval obraz asi 50 Romů, které za svůj pobyt v Brně vyfotil.
“Nebylo možné zakreslit všechny, které jsem tady poznal. Pomáhalo mi mnoho lidí včetně mé ženy, která do pozadí dala dva důležité symboly romské kultury, a to kolo z romské vlajky a symboly tetování,” popsal obraz Glasbeek.
Odhalením děl dnes skončila třítýdenní akce Husovicování. Její součástí byly kreativní dílny, výtvarné a rukodělné workshopy na Svitavském nábřeží. Místní Romové využili příležitost vytvořit výtvarnou zprávu pro další generace, a tak se umělecky vyjádřit.