Neziskové organizace: Křečkovy výroky o Romech snižují důvěru v jeho úřad
Je nepřípustné, aby veřejný ochránce práv využíval princip kolektivní viny a další předsudky vůči Romům. Hodnoty spjaté s úřadem ombudsmana poklesly. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci organizací zabývajících se právy menšin. V úterý zveřejnily otevřený dopis, v němž premiéra Andreje Babiše (ANO) a poslance vyzvaly, aby se distancovali od výroků ombudsmana Stanislava Křečka na adresu Romů. Křeček podle nich posiluje předsudky, a znevažuje svůj úřad. Ombudsman se proti kritice z dopisu ve středu ohradil v rádiu Proglas.
Ředitel spolku IQ Roma servis Petr Máčal dnes řekl, že úřad ombudsmana vznikal na základě poptávky po férovosti, rovnosti a institucionálním zastoupení lidí, kteří se “úplně nemohou bránit” proti veřejné správě. “Tato hodnota podle nás za poslední rok hodně degradovala zejména výroky pana ombudsmana,” poznamenal. Křečkovy komentáře k rozpracované strategii romské integrace do roku 2030 podle Máčala byly “poslední kapkou”.
Křeček v lednu na webu úřadu ke strategii uvedl, že někteří Romové mají problémy s bydlením ne kvůli diskriminaci, ale kvůli tomu, že “devastují bytový fond a přeměňují část obcí ve vyloučené lokality”. V reakci na otevřený dopis pak v rádiu Proglas řekl, že za 30 let práce pro romskou integraci se “nic nezměnilo”. Máčal kritizoval i Křečkovy výroky o rostoucí nezaměstnanosti Romů či neúspěšnosti ve vzdělávání. “V těch výrocích najdeme všechny stereotypy – kolektivní vinu, předpojatost a potom se nemůžeme divit, že prostě se nedaří v této oblasti pracovat, jak by si možná někteří představovali,” uvedl.
Linda Sokačová z Amnesty International připomněla, že úřad ombudsmana pomohl řadě občanů Česka. Teď však existují obavy, že svou roli nebude do budoucna naplňovat.
Podle ředitele organizace ROMEA Zdeňka Ryšavého Křeček vytváří atmosféru, která odrazuje Romy obracet se na tento úřad. Jako nepravdivý označil Křečkův výrok, že diskriminace v Česku není zásadní problém. Podle Ryšavého ROMEA stále řeší problémy Romů ve všech oblastech života včetně trhu s bydlením a není možné omlouvat diskriminační jednání pronajímatelů podle principu kolektivní viny.
Křečka do funkce zvolila před rokem Sněmovna. Slib složil loni 19. února.
S Křečkovým stanoviskem k chystané strategii romské integrace nesouhlasila anii zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. V lednu následně oznámila, že ji ombudsman stáhl ze tří vládních rad, kde zasedala za jeho kancelář. Křeček pak řekl, že Šimůnkovou z rad neodvolal a ze zákona je jejich členem on. To ale minimálně u Rady vlády pro záležitosti romské menšiny není pravda.
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) tehdy označila ombudsmanovu kritiku strategie za nestandardní a jeho připomínky k ní za nepravdivé.
Organizace upozorňují na Křečkovy předsudečné výroky
“Ombudsman Stanislav Křeček ve veřejném prostoru komentuje záležitosti týkající se života Romů a Romek způsobem, který zasahuje do jejich lidské důstojnosti, posiluje protiromské předsudky a rozdmýchává nenávist ve společnosti,” uvedli zástupci 16 organizací v otevřeném dopise, který adresovali premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a poslancům. Mezi signatáři dopisu jsou IQ Roma servis, Muzeum romské kultury, Romodrom, ROMEA, Slovo 21, Člověk v tísni, Vzájemné soužití či Amnesty International. Přidalo se i pět zástupců Romů ve vládní radě.
Pisatelé podotýkají, že Křečkovy výroky Sněmovna a Babiš jako předseda vládní rady neodsoudili. Žádají, aby se premiér a dolní komora zasadili o to, aby “k ponižujícímu a neprofesionálnímu jednání” ze strany ombudsmana nedocházelo.
Organizace reagovaly otevřeným dopisem na Křečkovy připomínky k chystané strategii romské integrace. Na webu svého úředu uvedl, že někteří Romové mají problémy s bydlením ne kvůli diskriminaci, ale kvůli tomu, že “devastují bytový fond a přeměňují část obcí ve vyloučené lokality”. Na svém blogu mimo jiné napsal, že “na vytvořeném bohatství v USA měla v minulosti značný podíl práce černošských otroků, pak totéž se o evropských Romech v žádném případě říci nedá”.