Nenávist na internetu: YouTube a policie propadly. Většinu xenofobních příspěvků ignorují
Internetový server YouTube dlouhodobě ignoruje otevřeně rasistická videa, která na něj uživatelé vkládají. Přehlíží je i poté, co je na ně upozorněn. Vyplývá to z monitoringu neziskové organizace In IUSTITIA, která se zabývá násilím z nenávisti a odbornou pomocí jeho obětem. Monitoring proběhl na základě opatření Evropské komise z roku 2016, kterým se sítě Facebook, Microsoft, Twitter and YouTube zavázaly k odstraňování nenávistných příspěvků.
„Co nás překvapilo, byla absolutní nečinnost YouTube. To jsme vůbec nečekali, je to alarmující,“ shrnula pro server Lidovky.cz nejzávažnější zjištění z monitoringu právnička a ředitelka organizace In IUSTITIA Klára Kalibová. Ani na jeden z 26 ohlášených příspěvků „Nezaznamenali jsme žádnou reakci na 26 ohlášených příspěvků umístěných na této platformě,“ upřesnila Kalibová.
První kolo testování toho, jak zmíněné internetové sítě dodržují dohodu o potírání nenávistných projevů v kyberprostoru (Code of Conduct on Countering Illegal Hate Speech Online), proběhlo už loni v osmi vybraných zemích EU. Česká republika se do monitoringu zapojila s dalšími 23 státy až v druhém kole letos na jaře a zástupcem ČR byla právě organizace In IUSTITIA.
Celou zprávu organizace In IUSTITIA s výsledky monitoringu nahlašování nenávistně motivovaných příspěvků na sociálních sítích v rámci ČR naleznete ZDE.
„Radikalizace mladých lidí často probíhá na síti, Code of Conduct je tak příspěvkem v boji proti terorismu,“ přiblížil serveru Lidovky.cz smysl opatření mluvčí Evropské komise pro spravedlnost, spotřebitele a rovná práva mužů a žen Christian Wigand. Zmíněný resort je v kompetenci Věry Jourové, která projekt iniciovala. „Chceme tím ujistit, že online svět není světem bez pravidel a zákonů,“ dodal Wigand.
YouTube v testování naprosto selhal, nejaktivnější je Facebook
Za sledované období mezi březnem a květnem nahlásila In IUSTITIA administrátorům Facebooku a YouTube 99 vybraných příspěvků. Jejich obsah podle závěrů organizace odpovídal některému z trestných činů z nenávisti (nejčastěji šlo o podněcování k nenávisti vůči skupině osob). Nejvíce takto nahlášených příspěvků mířilo na Romy, muslimy a jiná etnika.
Síť Facebook, narozdíl od YouTube, odpověděla na všechny podněty organizace a obvykle je začala řešit do dvou dnů od nahlášení. Facebook nakonec odstranil dvě třetiny z nahlášených příspěvků, některé zjevné nenávistné komentáře ale ponechal veřejné.
Sociální síť YouTube předvedla vůči opatřená Evropské komise výrazně laxnější přístup. Neodstranila žádný z nahlášených nenávistných příspěvků a na podněty organozace vůbec nereagovala. I nadále si tak na YouTube může kdokoli přehrát video, v němž zaznívá například text „Stoupá rom za romem – sieg heil sieg hail. Komínovým otvorem. Plynové komory na místo podpory jsou vaše poslední stanice. Kurvy černý spadla klec, čeká na vás všechny pec.“
Podle In IUSTITIA ale došlo, i navzdory lhostejnému přístupu ze strany YouTube, obecně v EU ke zlepšení postoje sociálních sítí k řešení rasistického a xenofobního obsahu.
Česká republika skončila v hodnocení 24 zemí na pomyslném 16. místě – odstraněno bylo 46,5% příspěvků. Nejlépe se umístilo Maďarsko s 94% odstraněnými příspěvky. Před ČR se umístilo např. Slovensko (9. místo) a Polsko (12.místo).
Podceňování ze strany policie
Organizace In IUSTITIA otestovala také nahlašování nenávistných příspěvků prostřednictvím elektronického formuláře pro hlášení závadového obsahu v síti internet, který spravuje Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Touto cestou došlo k nahlášení 97 vybraných nenávistných příspěvků na policii.
Výsledek byl podle Kláry Kalibové alarmující. Z téměř stovky takto nahlášených podnětů NCOZ vyhodnotila 60 jako nezávadné a skončí tak bez jakéhokoliv postihu. Mezi nimi např. tento: „Kurva ta Evropa není nafukovací. Kdy už konečně začnou ty čmoudy střílet hned jak se k ní přiblíží.“
“Policejní online formulář k hlášení kyberkriminality je ve vztahu k řešení nenávistných projevů na internetu nedostatečný. Nenávistné projevy šířené prostřednictvím sociálních sítí jsou orgány činnými v trestním řízení obecně podceňovány, jejich vyhodnocení je v některých případech minimálně sporné,” shrnuje In IUSTITIA na svých stránkách.
Policejní pracoviště tak důkladněji šetří zhruba třetinu podnětů. „Pracoviště, které obdrželo podněty od In IUSTITIA, je vyhodnotilo a ty, které mohly naplňovat skutkovou podstatu některého z trestných činů, postoupilo příslušnému policejnímu orgánu k přijetí dalších opatření,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.