Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Nafouknutá bublina kolem Romů s maďarskými pasy splaskla. Z více jak 5 tisíc prověřovaných mělo maďarský pas pouze 150 uprchlíků

11. června 2022
Čtení na 3 minuty
Romští uprchlíci z Ukrajiny na Hlavním nádraží v Praze - květen 2022 (FOTO: Lukáš Cirok)

Nafouknutá bublina kolem velkého množství romských uprchlíků s dvojím občanstvím splaskla. I když celá řada politiků již přes 2 měsíce neustále opakuje, že je zde “spousta” romských uprchlíků, kteří mají ukrajinské a zároveň maďarské občanství, podle zjištění České televize se jedná o naprosto marginální počty. Podle policie z víc než pěti tisíc žádosti o prověření, bylo pozitivních jen zhruba 150. Jde tedy jen o necelá 3 procenta z prověřovaných.

Mluvčí policejní prezidia Ondřej Moravčík: “Do současnosti jsme požádali o prověrku přibližně v 5 500 případů s tím, že ve výsledku jsme zjistili přibližně 150 osob, které skutečně mají dvojí občanství.”

“Do současnosti jsme požádali o prověrku přibližně v 5 500 případů s tím, že ve výsledku jsme zjistili přibližně 150 osob, které skutečně mají dvojí občanství,” uvedl pro Českou televizi mluvčí policejní prezidia Ondřej Moravčík.

Potvrdily se tak informace, které přicházely od neziskových organizací a iniciativ, že uprchlíků s dvojím občanstvím je jen velmi malé množství.

Úřady čísla dlouho tajily

Úřady navíc data o počtu uprchlíků s dvojím občanstvím několik týdnů odmítaly novinářům poskytnout.

Zpravodajský server Romea.cz se snažil zjistit, kolika uprchlíků z Ukrajiny se tento problém týká již na začátku května. Ministerstvo vnitra nás odkázalo na cizineckou polici, ta však uvedla, že není takové údaje oprávněna vydávat a znova nás odkázala zpět na Ministerstvo vnitra, konkrétně na Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra.

“Ještě jednou jsem ověřila, kdo je oprávněn vydávat data, která požadujete a skutečně mi bylo potvrzeno, že je to Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra,” uvedla na začátku květma pro zpravodajský serveru Romea.cz mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová.

Politici neustále opakovali tvrzení o “spoustě” Romů s maďarským pasem

Jako jeden z prvních dezinformaci o velkém počtu romských uprchlíků s maďarským pasem vypustil jihomoravský hejtman Jan Grolich, který dokonce tvrdil, že Romové přicházejí z Maďarska. Později se přidal s falešným obviněním z krádeží i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák z ANO a odlišný přístup k romským uprchlíkům zdůvodňoval právě maďarským občanstvím i primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Tvrzení o velkém množství romských uprchlíků s maďarským pasem opakovaně uváděl i ministr vnitra Vít Rakušan. Například na tiskové konferenci 10. 5. uvedl, že romští uprchlíci mají často dvojí občanství a jako občané Maďarska nemají na pomoc v Česku nárok. 

Maďarské pasy jako zdroj konfliktů

Maďarsko od počátku roku 2011 umožnilo získat občanství všem, kteří doloží přímé maďarské předky a alespoň základní znalost maďarštiny. Do roku 2017 Maďarsko takových pasů rozdalo milion. Občanství získali většinou obyvatelé zemí sousedících s Maďarskem, tedy obyvatelé Slovenska, Srbska, Rumunska či Ukrajiny. Důvody, proč premiér Viktor Orbán tyto pasy rozdával jsou jednoduché. Jde o získání nových voličů.

Tento krok ale zároveň vyvolával napětí mezi Maďarskem a jeho sousedy. Například Slovensko reagovala normou, podle které občané státu přijetím občanství cizí země ztrácejí to slovenské. A konflikt kvůli pasům vznikl i mezi Ukrajinou a Maďarskem. V říjnu 2018 kvůli rozdávání maďarských pasů Ukrajina vyhostila maďarského konzula.

Pasy na Ukrajině se rozdávaly především ve městě Berehove (Beregszász), které Maďaři ze Zakarpatské oblasti považují za své centrum. V regionu žije zhruba 150 tisíc Maďarů. Jejich předáci si tam stěžují na jazykovou a kulturní diskriminaci ze strany ukrajinských úřadů a olej do ohně přiléval samozřejmě i Viktor Orbán.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon