Romská vlajka zavlála 8. dubna na celé řadě veřejných institucích a významných budovách
K letošním oslavám Mezinárodního dne Romů se připojily některé veřejné instituce vyvěšením romské vlajky. Vlajka zavlála například na Ministerstvu zahraničních věcí, na jihlavské radnici nebo na budově Libereckého kraje. V Praze pak visela i na budově Rudolfina a z oken radnice Prahy 3.
“Mezinárodní den Romů je u nás právem uznávaným svátkem, je oslavou identity a původu všech romských skupin. Zároveň ale upozorňuje na historickou netoleranci i trvající předsudky. Vyvěšením vlajky chceme poukázat na skutečnost, že Romové a i další menšiny jsou přirozenou součástí naší společnosti,” uvedl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček.
Z krajů vyjádřil podporu tradicím a kulturnímu životu Romů Liberecký kraj a vlajku vyvěsil na budově krajského úřadu.
“Netolerance k jakékoliv národnostní menšině nepomůže uvolnit napětí ve společnosti. Dlouhodobě spolupracujeme s Asociací romských představitelů, která nám v pochopení problémů, které způsobují vzájemnou netoleranci, výrazně pomáhá,” uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Jako symbol brněnské sounáležitosti a vzájemné úcty byla vlajka vyvěšena na brněnské Nové radnici. Primátor města Ing. Petr Vokřál zároveň převzal záštitu nad Týdnem romské kultury, pořádaným v rámci oslav mezinárodního dne Romů.
Ve spolupráci s vedením města Jihlavy vyvěsili zástupci jihlavské romské komunity vlajku z okna primátorky Karolíny Koubové.
„V Jihlavě žije spoustu etnických a národnostních menšin, kteří zde dlouhodobě žijí. Současné vedení si uvědomuje, že jsou součástí života ve městě a je potřeba je podpořit, například vyvěšením jejich vlajky na den pro ně významných svátků,“ uvedl radní města pro sociální oblast Daniel Škarka.
Romské vlajky byly vyvěšovány i v zahraničí. Například na vídeňské radnici nebo na Evropském parlamentu.
Mezinárodní den Romů se slaví vždy 8. dubna. Romové na celém světě si tak připomínají historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především „romipen“ („romství“).