Muzeum romské kultury pořádá pietní shromáždění k uctění památky romského holokaustu
V úterý 7. března si připomeneme 74. výročí vypravení prvního hromadného transportu Romů do koncentračního tábora v Osvětimi. Bylo do něj zařazeno takřka tisíc romských mužů, žen a dětí z Moravy, kteří byli odvezeni nákladními vagóny z Brna. Většina z nich nepřežila.
Na výročí této tragické události proběhne v přednáškovém sále Muzea romské kultury v Brně ve 14 hodin Pietní shromáždění k uctění památky obětí romského holocaustu. Vedle projevů významných osobností je v programu vystoupení romských hudebníků a posléze i možnost zhlédnutí výstavních prostor muzea včetně komentáře historika v sále věnovaném holocaustu Romů.
Na akci bude navazovat Filmový večer věnovaný dokumentárním filmům o tzv. cikánském táboře v Letech u Písku od 18:30 v Café Bar Scala (Moravské nám. 3, Brno). Vedle snímků Nehodni žití (2011, Václav Hron) a Stíny romského holokaustu (2014, Renata Berkyová) bude promítán i unikátní dokument věnovaný genocidě Romů Nezapomeňte na tohle děvčátko (1960, Miroslav Bárta).
Renata Berkyová, autorka krátkého dokumentu Stíny romského holokaustu, se ve svém snímku věnuje bývalému „cikánskému“ táboru v Letech u Písku, na jehož místě stojí od 70. let velkokapacitní výkrmna vepřů.
“Ve filmu vystupují příbuzní přeživších vězňů internovaných v táboře a hovoří o hrůzách, které tam jejich rodiny prožily. Zároveň se dokument vrací do současnosti, kde před branami vepřína protestuje skupina lidí, která se snaží upozornit na tento dehonestující projev neúcty vůči romským obětem a jejich pozůstalým,” přiblížila pro server Romea.cz Renata Berkyová obsah dokumentu.