Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Muzeum romské kultury bude vzdělávat studenty v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku

09. ledna 2020
Čtení na 2 minuty
Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Muzeum romské kultury připravuje vzdělávací program pro studenty v Letech u Písku. Program věnovaný holokaustu Romů a Sintů se bude konat 21. – 24.4. 2020 a 16. – 19. 6. 2020 přímo v areálu Památníku holokaustu Romů a Sintů. Muzeum informaci zveřejnilo na svých webových stránkách.

“Vzdělávací program představí historii místa, kde v letech 1942–1943 stával tzv. cikánský tábor, a seznámí účastníky s neutěšenými podmínkami života v něm i s významem tábora v kontextu řešení tzv. cikánské otázky. Účastníci budou mít příležitost podívat se na areál bývalého vepřína, na jehož místě je plánována výstavba nového památníku” uvádí muzeum v anotaci vzdělávacího programu.

Podle muzea se v programu pracuje s dobovými dokumenty, fotografiemi a vzpomínkami pamětníků. Společně otevřou otázku zacházení s místy paměti, mezi která areál patří. Diskutovány budou události, které byly spojené se snahou o uzavření vepřína. Program se vedle poznatků z historie zaměří na rozvoj občanských kompetencí, kritického myšlení a tvořivosti účastníků.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, neméně 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo asi 600 Romů. Podle expertů nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

Vepřín se na místě bývalého koncentračního tábora stavěl od roku 1972 a měl rozlohu 7,1 hektaru. V devadesátých letech v něm začala podnikat firma Agpi. V 13 halách měla 13.000 prasat. V roce 2017 stát vepřín koupil za 372,574.380 korun bez DPH.

V září 2019 našli archeologové v Letech hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let, hrob novorozence, jehož kosterní pozůstatky se téměř nezachovaly, protože jáma byla mělká. Našli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních.

V říjnu 2019 výzkum archeologů zjistili, že největší část koncentračního romského tábora v Letech u Písku se nacházela v areálu bývalého vepřína. Trosky tábora byly viditelné ještě v 70. letech, kdy se za komunistického režimu vepřín stavěl.

Muzeum romské kultury, chce v místě, na němž stojí bývalý vepřín, vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon