Milion chvilek vyzval ombudsmana Křečka k rezignaci kvůli jeho výrokům
Hnutí Milion chvilek pro demokracii spolu s dalšími neziskovými organizacemi a hnutími vyzvaly v úterý v otevřeném dopise ombudsmana Stanislava Křečka k rezignaci. Hnutí v otevřeném dopise píše, že Křeček svými výroky i činy opakovaně dokazuje, že není schopen zajistit rovnost občanů před zákonem a ani o to aktivně neusiluje. Milion chvilek otevřený dopis zaslal ČTK spolu s tiskovou zprávou. Ombudsman ve vyjádření pro ČTK uvedl, že výzvu zná zatím pouze zprostředkovaně, ke konkrétním výtkám podle něj nemá smysl se vyjadřovat a podobné výzvy pouze zbytečně rozdělují společnost.
“Dlouhodobě veřejně bagatelizujete diskriminaci na základě etnika, vyjadřujete se xenofobně, relativizujete lidská práva a popíráte tak smysl úřadu, který vedete. Po velice krátké době ve funkci jste rovněž prokázal, že upřednostňujete své osobní dojmy před důkladným prošetřením případů, což vyvolalo nevoli zejména u zástupců právnické obce,” uvedlo hnutí v otevřeném dopise, který podepsali také zástupci organizace Život 90, Sdružení pro integraci a migraci, Nesehnutí, Ligy lidských práv, Deníku Referendum či festivalu Prague Pride a LGBT+ komunitního centra.
Křečkovo působení ve funkci ombudsmana i předtím zástupce veřejné ochránkyně práv provází kritika ze strany částí veřejnosti nebo mnoha expertů věnujících se ochraně lidských práv. Křeček ji ale odmítá.
Terčem kritiky bylo mimo jiné Křečkovo prohlášení z ledna 2021, podle něhož někteří Romové mají problémy s bydlením ne kvůli diskriminaci, ale kvůli tomu, že “devastují bytový fond a přeměňují část obcí ve vyloučené lokality”. Křečka nedávno kritizoval i Senát, který těsnou většinou hlasů 25 z 45 přítomných senátorů přijal usnesení, ve kterém odsoudil ombudsmanovy výroky vůči menšinám a uprchlíkům, označil je za předsudečné a xenofobní. Vyzval ho také k tomu, aby důsledně vystupovat v souladu se svým slibem vykonávat úřad ombudsmana nezávisle a nestranně. Vysvětlení po ochránci práv žádala také Evropská komise.
“Není možné dávat rovnítko mezi činnost ombudsmana a výhradně oblast rovného zacházení. Nejčastěji se na mne lidé obracejí kvůli ochraně před jednáním úřadů a dalších institucí. Rád bych upozornil, že veřejný ochránce práv u nás neplní roli národní lidskoprávní instituce, byť si to mnozí lidé mylně myslí,” uvedl ombudsman ve vyjádření. Instituci s odpovědností za plošnou ochranu a prosazování lidských práv (NHRI) Česká republika podobně jako dětského ombudsmana dosud nezřídila, upozornil.
V otevřeném dopise autoři zmiňují také aktuální spor mezi Křečkem a jeho zástupkyní Monikou Šimůnkovou, které ombudsman odebral veškerou agendu, čímž se zabýval i petiční výbor Sněmovny. Výbor se ale nepřiklonil ani k jedné ze stran. “Vrcholem Vašeho nepřijatelného jednání je odejmutí veškeré pracovní agendy Vaší zástupkyni a bývalé zmocněnkyni pro lidská práva Monice Šimůnkové. Učinil jste tak poté, co Vás Senát vyzval k tomu, abyste se přestal veřejně vyjadřovat rasisticky a xenofobně a respektoval pozici své zástupkyně, která byla nezávisle zvolena Sněmovnou,” uvedlo hnutí v otevřeném dopise.
“Vzhledem k výsledku jednání výboru je jasné, že poslanci a poslankyně považují informace, které jsem jim poskytl, za závažné a moje rozhodnutí již po mém vysvětlení nezpochybňují. To, že nechci interní záležitosti úřadu řešit veřejně nebo dokonce v médiích, neznamená, že by změna v organizaci agend byla pouze svévolný krok,” uvedl k tomu Křeček.
Výzva k odstoupení ombudsmana Stanislava Křečka
Vážený pane ombudsmane Křečku,
v minulých dnech jste občanům opět ukázal, že svůj úřad veřejného ochránce práv nezastupujete důstojně a řádně. Svými výroky a činy opakovaně dokazujete, že nejste schopen zajistit rovnost občanů před zákonem, a že o to ani aktivně neusilujete. Netolerujete jiné názory a i proto nejste spravedlivým ochráncem práv.
Proč si to myslíme? Dlouhodobě veřejně bagatelizujete diskriminaci na základě etnika, vyjadřujete se xenofobně, relativizujete lidská práva a popíráte tak smysl úřadu, který vedete. Po velice krátké době ve funkci jste rovněž prokázal, že upřednostňujete své osobní dojmy před důkladným prošetřením případů, což vyvolalo nevoli zejména u zástupců právnické obce. Vaše zvolení do funkce veřejného ochránce práv už před dvěma lety ostře kritizovaly občanská veřejnost i organizace.
Jsme toho názoru, že člověk, který opakovaně ukazuje, že není spravedlivým ochráncem lidských práv bez rozdílu, nemůže z principu zastávat úřad, jehož smyslem je rovná práva zajistit a pomáhat těm, kteří si sami pomoci nemohou. Vrcholem Vašeho nepřijatelného jednání je odejmutí veškeré pracovní agendy Vaší zástupkyni a bývalé zmocněnkyni pro lidská práva Monice Šimůnkové. Učinil jste tak poté, co Vás Senát vyzval k tomu, abyste se přestal veřejně vyjadřovat rasisticky a xenofobně a respektoval pozici své zástupkyně, která byla nezávisle zvolena Sněmovnou. Podle Moniky Šimůnkové se k ní navíc chováte bez respektu, až šikanózně, už přes dva roky. Odebráním pracovní agendy své zástupkyni jste porušil dvaadvacetiletou tradici rozdělení kompetencí mezi ombudsmanem a jeho zástupcem.
Svou činností dlouhodobě prokazujete, že se Vaše postoje a jednání naprosto vylučují s funkcí veřejného ochránce práv. Z těchto důvodů Vás vyzýváme k rezignaci.
Úřad ombudsmana je zásadní pro udržení principů demokratického právního státu. Nechceme jako zástupci občanské společnosti nadále přihlížet tomu, jak jej po další čtyři roky znevažujete. Potřebujeme takového ombudsmana, který bude svůj úřad vykonávat důstojně, řádně, empaticky a nediskriminačně.
Hana Strašáková, mluvčí Milionu chvilek, z. s.
Jaroslav Lorman, ředitel organizace Život 90
Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci, o.p.s.
Nezávislé sociálně ekologické hnutí – NESEHNUTÍ
Mgr. Anna Štefanidesová, statutární zástupkyně Ligy lidských práv
Tom Bílý, ředitel festivalu Prague Pride a LGBT+ komunitního centra
Jakub Patočka, šéfredaktor Deníku Referendum
Zuzana Vlasatá, předsedkyně Centra pro média, ekologii a demokracii
Michal Pitoňák, předseda Queer Geography, z. s.
Radek Kubala, člen organizace Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci