MAPA JUSTICE: Co se děje dnes, připomíná nástup nacismu v Německu, tvrdí šéf Ústavního soudu Rychtenský
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský byl velkou část porevoluční éry souputníkem Miloše Zemana, ať už jako ministr spravedlnosti či jako předseda legislativní rady vlády. Dnes je otevřeným kritikem postojů současného prezidenta: „Dlouho jsem veřejně mlčel jako hrob, protože jsem ho znal desítky let a věděl jsem, že jeho názory jsou úplně jiné. Dnes nevím, jestli to skutečně bylo jenom účelové,“ říká Rychetský v rozhovoru pro HlídacíPes.org v rámci projektu Mapa justice.
Otevřeně také mluví o nebezpečí, jaké podle něj pro celou Evropu představuje nacionalismus a populismus: „Historie se občas opakuje, to, co se děje dnes, je velmi podobné tomu, co se dělo při nástupu nacismu ve třicátých letech minulého století v Německu. A je tady jeden výrazný rozdíl. Místo hrubého násilí a uniforem tu patologickou manipulativní roli hrají nejrůznější sociální sítě. A naše moderní civilizace se tomu neumí bránit,“ tvrdí Rychetský.
Další výzvou je podle něj najít hranici mezi tím, jak se efektivně chránit před teroristickými útoky, a mezi ochranou základních lidských práv a svobod. Obojí je totiž často ve střetu: „Jistěže si dovedu představit příslušníky jistých bezpečnostních složek, kteří budou postupně požadovat větší míru kontroly komunikace veřejnosti, elektronické komunikace, různých těch facebooků a jiných jevů. Přitom takovou kontrolu nelze realizovat bez velmi zásadních a hlubokých zásahů do lidských práv a svobod. Ta kontrola prostě neumí být selektivní, ta musí být paušální,“ říká.
Předpisy pro lidi, ne pro soudce
Nezávislou justici považuje za jednu z mála institucionálních pojistek demokratického právního státu, který dnes čelí zmiňovaným rizikům. České soudní soustavě by podle Rychetského prospělo zúžení o jeden její stupeň:
„Každý proces ve všech formách hmotného práva má jeden stupeň nalézací, jeden stupeň odvolací a případně jeden dovolací, ale prostě více jak tři stupně prostě nemá žádné soudní řízení. Ale soustavu máme čtyřstupňovou. To je samo o sobě nesmysl, absurdní,“ kritizuje současný model.
Česko také podle něj potřebuje jak nový trestní řád, tak nový občanský soudní řád. Oba předpisy byly už víc než stokrát novelizovány:
„Tady se za 29 let nového demokratického režimu ujala velmi nezdravá a nežádoucí praxe, že si předpisy psali většinou soudci sami, většinou soudci Nejvyššího soudu. Psali je pro sebe, ne pro občany, kteří k tomu dobrovolně nebo nedobrovolně přijdou,“ uzavírá Rychetský.
Text byl původně publikován na HlidaciPes.org.