Malý shaolinský bojovník slaví úspěchy. Inspiruje další romské děti
U jedenáctiletého Dominika Kolka se před pěti lety projevila epilepsie. Rodiče pro něj tedy hledali sport, který by umožnil rozvíjet jeho schopnosti i vzhledem ke zdravotnímu stavu. Po delším hledání náhodou potkali Mistra ShihengZhu Martina Leeho, který nabídl Dominikovi čínské bojové umění ShaolinKungFu. Dominik tvrdě a pravidelně trénuje a jeho úsilí se začalo vyplácet – umístil se na prvních příčkách v několika mezinárodních soutěžích. Zpočátku měla jeho romská rodina obavy, zda nebude vystaven předsudkům. Ukázalo se, že škola však přistupuje ke všem bez rozdílu a Dominikův příběh tak ke sportu přivedl i další romské děti.
ShaolinKungFu je jedním z nejstarších a nejznámějších čínských umění, které propojuje zen buddhismus a bojové umění. Nedává tedy člověku jenom sílu a obratnost, ale učí ho také trpělivosti, radosti z pohybu a vede jej ke zdraví těla i ducha. Dominik, který nyní navštěvuje pátou třídu základní školy v Bruntále, studuje toto umění pátým rokem po vedením svého Shifu Martina Leeho. Trénuje velice tvrdě, pravidelně a svědomitě 2x týdně a tréningu se věnuje také doma.
V posledních dvou letech se Dominikovi povedlo získat několik prestižních ocenění na mezinárodních soutěžích. Například na International WushuChampionship v květnu obsadil druhé místo v kategoriích Tradiční pěstní formy a Tradiční dlouhá zbraň a v kategorii Imitující styl získal místo třetí. Do budoucna by si přál dosáhnout ještě lepších výsledků, aby mohl hrdě reprezentovat svoji školu Czech Shaolin Temple. Již nyní se Dominik stal díky absolvovaným zkouškám třetím nejlepším žákem této školy.
"Dominik trénuje dvakrát týdně, pak se účastní i různých soustředění a víkendových pobytů. Ve cvičení je vytrvalý a poslušný. Nikdy s ním nejsou problémy. Patří do skupiny těch nejlepších studentů, kteří se vždy na soutěžích umisťují na předních příčkách," říká pro HateFree Culture trenér Martin Lee.
Dominik nejen, že reprezentuje svoji školu, ale motivuje ke sportu také své přátele a známé.
"Dominik byl jedním z prvních dvou dětí ve skupině. Právě díky úspěchům Dominika a jeho kamaráda se Martin Lee rozhodl rozšířit výuku i pro děti," říká Dominikova matka Lucie Bajgarová. Protože je Dominik Rom, měla rodina zpočátku trochu obavy. Ukázalo se, že ve škole ale přistupují ke všem stejně. To motivuje také další romské děti, aby se ke skupině přidaly.
"Známí, kteří znají naši rodinu, se nás chodí ptát, jestli je ve škole vše v pohodě. Díky tomu se už přidaly další dvě romské děti," dodává Bajgarová.
Čím je Dominik úspěšnější, tím vyšší výdaje za vybavení, tréningy, soutěže a víkendové pobyty sport vyžaduje. Dominikova matka je v současné době na mateřské a otec je vedený na úřadě práce a pracuje, v důsledku nedostatku pracovních míst v Moravskoslezském kraji, na dohodu o provedení práce.
"Školné činí čtyři sta padesát korun měsíčně. Další výdaje spadají do soutěží a do vybavení, kdy vše hradí rodiče. Soutěže se pohybují v rozmezí 1 000 až 2 500korun. Je třeba také obstarat uniformy a zbraně, se kterými žáci cvičí. Před soutěžemi se také žáci zdokonalují na víkendových pobytech," přibližuje Dominikova matka Lucie. Rodiče by proto rádi našli sponzora či dárce, který by jim s financováním rozvoje talentovaného syna Dominika pomohl.
Publikováno na
serveru HateFree.cz