Literární část soutěže Romano suno byla poprvé otevřena dospělým
Čtyři desítky autorů literárních, výtvarných i audiovizuálních děl dnes v prostorách Amerického centra v Praze převzaly ocenění 19. ročníku soutěže Romano suno (Romský sen). Odborná porota je vybrala z více než pěti set příspěvků ve třech hlavních kategoriích. Literární část soutěže byla letos poprvé otevřena dospělým.
Vítězové se sjeli z Ostravy, Brna, Kojetína, Valašského Meziříčí, Sokolova, Plzně, Ústí nad Orlicí, Břeclavi, Vsetína, Frýdlantu a dalších měst. Soutěžní práce zaslali ze čtyřiceti škol, dětských domovů a neziskových organizací.
“Do literární části přispělo 125 dětí, do kategorie mluveného slova 25 dětí a do výtvarné kategorie přes 350 dětí. Výtvarná kategorie je v Romano sunu pro romské i neromské děti, které se také chtějí k tématům daného ročníku vyjádřit, ale romsky neumí,” uvedla koordinátorka akce Marie Bořkovcová.
V rámci soutěže byli letos vyhlášeni též vítězové 1.ročníku literární soutěže pro studenty, pořádané organizací ROMEA. Na prvním místě se umístila studentka romistiky Stanislava Miková, na druhé studentka z Ostravy Aranka Obodová, a o třetí místo se podělili studentka romistiky Iveta Kokyová a student ČVUT Filip Sivák.
Smyslem soutěže Romano suno je umožnit romským dětem popsat svět kolem sebe vlastníma očima a ocenit jejich znalost romštiny. Letos poprvé přizvali organizátoři do soutěže také dospělé: učitele, asistenty, pracovníky volnočasových klubů, ale i ty, kteří dětem každoročně pomáhají s jejich texty, ale své vlastní nápady, vzpomínky a životní zkušenosti přitom nemohli uplatnit.
Mezi jednadvaceti dospělými obsadila první místo Klára Pompová. Témata letošního ročníku byla Co mi vyprávěli prarodiče, Moje místo na světě, Nejtrapnější situace, Zamiloval jsem se do knihy a Volné téma. Vybrané části vítězných textů zazněly na vyhlášení stejně jako oceněná videa opatřená českými titulky.
Předávání cen předcházely tvůrčí dílny vedené porotci. Literární dílnu vedly spisovatelky Iveta Kokyová a Renata Berkyová, výtvarnou Antonín Střížek a Terezie Chlíbcová. Obecně prospěšná společnost Nová škola, která Romano suno pořádá, je nevládní nezisková organizace podporující od roku 1996 inkluzivní vzdělávání jazykově, sociálně či kulturně znevýhodněných dětí a mládeže.