Lidé z rušených ústeckých ubytoven zatím nenašli náhradní bydlení
Obyvatelé dvou ústeckých ubytoven, jež na konci června ukončí provoz, zatím nevědí, kam půjdou. Při hledání bydlení narážejí na kauce i na diskriminaci. Ve dvou ubytovnách v centru města a ve čtvrti Střekov žije zhruba 230 lidí, z toho minimálně 80 dětí. Většinou jde o Romy. Střekov chce ubytovnu vykoupit, řekla ČTK a Českému rozhlasu starostka Eva Outlá (PRO!Ústí).
O tom, že současná pronajímatelka končí s podnikáním ve dvou ubytovnách, se lidé prý dozvěděli minulý týden z médií. Od té doby se snaží najít jiné bydlení. “Zkouším to, a zatím nic. Všude, kam volám, chtějí vysoké kauce, kde na to mám vzít,” řekla ČTK Dana Giňová, která žije v ubytovně na Střekově sama se čtyřmi vnučkami. Za byt 1+1 teď platí 10.300 korun měsíčně, na veškeré další výdaje jí zbývá asi 9000 korun. “Budu to zkoušet dál. Měla jsem vnučky v dětském domově, dva roky jsem o ně bojovala a teď o ně mám zase přijít? Budu se snažit co nejdřív něco najít,” řekla Giňová. Dodala, že lidé naráží i diskriminaci. “Nejdřív řeknou, že je byt volný, ale když se dozví, že jsme Romové, byt nám nedají,” dodala další žena.
S partnerkou a třemi dětmi žije na ubytovně i Tomáš Toman. Za byt platí 11.000 korun měsíčně, z čehož 8000 dostává formou dávky od státu. I on hledá jiné bydlení zatím marně hlavně kvůli kaucím. “Sociálka nám řekla, že nám dají papíry a dostaneme kauci, tak uvidíme,” doplnil Toman. Tvrdil, že má také problém najít si práci.
Sociální pracovníci obou obvodních radnic už situaci na ubytovnách zmapovali. Na střekovské ubytovně žije podle starostky Outlé asi 130 lidí. Až na dvacet nich mají trvalé bydliště v krajském městě. Obec jim bydlení nabídnout nemůže, byty nemá. “My řešíme intenzivně ubytování pro jednu nesvéprávnou osobu a musím říct, že i pro tu jednu osobu je velký problém najít ubytování,” uvedla Outlá. Mezi obyvateli ubytovny je i desítka seniorů, kteří žijí sami.
Město zrušení ubytoven vítá
Kolem stovky lidí žije ve druhém objektu v Klíšské ulici. Podle místostarosty centrálního obvodu Karla Kariky (PRO!Ústí) 77 zdejších obyvatel má trvalý pobyt v Ústí. “Naše sociální pracovnice situaci zmonitorovaly, lidem budou k dispozici, aby jim poradily. Budeme se snažit zprostředkovat ubytování seniorům a matkám samoživitelkám,” řekl Karika.
Podle Radky Kunešové z ústecké pobočky organizace Člověk v tísni však v současné situaci sociální poradenství problém nevyřeší. „Může se stát, že lidé přes veškerou snahu všech zainteresovaných v současné situaci jiné bydlení nenajdou. A my bohužel neznáme strategii města, co s nimi bude. V tuto chvíli to vypadá, že zkusí žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, která se ale podle rozhodnutí ombudsmanky nedá například použít na úhradu kauce. Bude to složité, a my budeme vše samozřejmě nadále sledovat a pomáhat hledat bydlení, vyjednávat o přiznání dávky,“ říká.
Že se ubytovny zavřou, vnímá jako pozitivní krok. „Jejich stav je dlouhodobě kritizován, například kvůli katastrofálním hygienickým podmínkám, které zde panují. Druhou stránkou věci je, že jsme se o tom všichni dozvěděli bohužel měsíc předem. V Ústí nad Labem působíme mnoho let a naše zkušenosti jasně říkají, že najít si během této doby a v takovém objemu alternativní bydlení bude pro zdejší lidi velmi složité,“ přibližuje.
Po výkupu ubytoven volají i obě radnice. Vlastníkem objektů je společnost CPI, která je pronajímala místní podnikatelce. “Mám oficiální informaci, že CPI bude budovu nabízet k prodeji a částka je pět milionů korun. Budeme žádat magistrát o uvolnění finančních prostředků na vykoupení tohoto objektu,” doplnila Outlá. Podle ní by z ubytovny, která je považována za problémovou, mohlo vzniknout bydlení pro seniory. “Tím, že stárne populace, je tady spousta seniorů, kteří už dnes nedosáhnou na tržní nájemné, a tam by bylo možné vybudovat malometrážní byty,” řekla Outlá.
Jednat se bude v pondělí
Jako závažnou vidí situaci i organizace Konexe. „Na ubytovnách pracujeme metodami komunitní práce a empowermentu intenzivně od pátku 25.5. Během této doby proběhlo několik schůzí obyvatel obou ubytoven na kterých vystěhovávání zformulovali své požadavky. Ty rodiny čelí opravdu strašné situaci a tlaku. Na běžném trhu s bydlením téměř nemají šanci najít si byty, na ubytovnách panuje nálada beznaděje a deprese. To se přenáší na děti,“ uvádí ve svém prohlášení, ve kterém připomíná i podobnou situaci během vystěhovávání ubytovny v Krásném Březně na přelomu let 2012-2013.
„Bojíme se opakování tehdejšího scénáře, kdy město založilo pracovní skupinu složenou z úředníků a městu loajálních neziskovek, tato skupina bez účasti lidí, o kterých jednala, připravila “řešení” a následně vyvíjela extrémní tlak na Romy na ubytovně, aby se těmto řešením podrobila. Běžnou praxí bylo vyhrožování odebráním dětí do ústavní výchovy, když rodiče nebudou poslušní. Následně došlo k velkému konfliktu, kdy na jedné straně stál magistrát a “jeho” neziskovky a na druhé straně chudé rodiny, aktivisté a aktivistky, kteří je podporovali a naše organizace,“ přibližuje.
Setkání úředníků s některými neziskovými organizacemi má podle Konexe proběhnout v pondělí 4.6. od 13 hodin. „Myslíme si, že je neetické a z principu nepřijatelné jednat o vystěhovávaných, bez vystěhovávaných. Z takového jednání nemůže vzejít nic dobrého, když lidé, o kterých se jedná nemohou navrhnout vlastní návrhy řešení a vyjadřovat se k projednávaným návrhům a opatřením,” uvádějí Konexe.