Lidé bez domova chtějí získat pozornost a tak natočili spot na Masarykově nádraží
Celkem 29 lidí bez domova vystupuje v novém spotu, který vznikl na Masarykově nádraží v Praze. Ženy a muži bez přístřeší se v emotivním klipu zpěvem hymny ptají: "Kde domov můj". Chtějí tak upozornit na svou situaci a získat podporu pro projekt, díky němuž by mohli dostat práci a odrazit se ode dna.
Charitativní video vzniklo letos na jaře pro Armádu spásy.
"Kolemjdoucí raději klopí zrak, aby si zpívajících bezdomovců příliš nevšímali. To je typický stav naší společnosti – nepohodlné osoby a problémy raději přehlížet a dělat, že nás se to netýká," říká tajemnice národního velitele Armády spásy v ČR Pavla Vopeláková. Podle autorů spotu má otázka z české hymny pro lidi bez střechy nad hlavou docela jiný význam než pro ty, kteří své bydlení či jiné útočiště mají. Berou ji totiž mnohem vážněji.
Videem chtějí pracovníci Armády spásy i samotní lidé bez domova připoutat pozornost. Věří, že se jim podaří získat podporu pro projekt s názvem ReShare. Ten odstartoval na konci loňského roku. Ženy a muži bez přístřeší díky němu mohou získat pracovní trénink a odrazit se ode dna. Zpracovávají šaty ze sběrných kontejnerů.
"Pokud se člověk dostane na ulici, přijde o práci, doklady i sociální začlenění, je pro něj velmi složité začít opět od nuly a postupně se vracet zpět do normálního života. Díky tréninkům, které poskytujeme, tak i díky projektu ReShare můžeme těmto lidem podat pomocnou ruku v možnosti opětovného získání pracovní zkušenosti a pracovních návyků," popsala Vopeláková.
Armáda spásy letos v prvním pololetí dala krátkodobě práci 60 svým klientům. Měli dohodu o provedení práce. Teď by mělo 15 lidí nastoupit do projektu ReShare. V Praze, Ostravě, Opavě a Krnově má Armáda spásy 46 kontejnerů na textil. Do konce roku by jich podle plánu měla provozovat stovku, a to i v dalších místech. Kontejner vyjde na 14.500 korun. Zájemci mohou na projekt přispět i přes internet. Třeba na webu si mohou vybrat, jakou částku a jak často chtějí poskytovat.
Armáda spásy se snaží bourat předsudky vůči lidem bez přístřeší už delší dobu. Naposledy v první půli června uspořádala první koncert, na němž vystupovali muzikanti bez domova. Hráli hity slavných kapel i své vlastní skladby.
V Česku žilo podle sčítání lidu zhruba 11.500 lidí bez přístřeší, kteří vyhledávali pomoc a stáli o ni. Podle vládní koncepce prevence bezdomovectví je v zemi kolem 30.000 lidí bez domova. Zhruba 100.000 osob pak ztráta bydlení hrozí, a to kvůli nízkým příjmům či dluhům. Nejohroženější skupinou jsou osamělé seniorky a senioři, domácnosti nezaměstnaných i samoživitelek a samoživitelů.