Lékař v Chebu bojuje proti diskriminaci romských pacientů. Dělá to i za cenu výhrůžek
Na vážnou situaci, kdy mnozí praktičtí lékaři odmítají registrovat romské pacienty, se rozhodl upozornit doktor MUDr. Martin Kárník. V Chebu se svou ženou Mgr. Mariannou Kárníkovou otevřel v dubnu ordinaci a snaží se pomáhat právě romským pacientům. Kvůli tomu se stali terčem řady útoků a výhrůžek ze strany některých neromských obyvatel Chebu. Na server Romea.cz se Kárníkovi obrátili ve chvíli, kdy k nim dnes do ordinace bez ohlášení vešel regionální štáb televize NOVA a dožadoval se vyjádření, proč odmítají neromské klienty.
“Štáb televize NOVA vůbec nezajímaly okolnosti a důvody, které nás k přednostní registraci pacientů z řad Romů vedly. Máme skutečně obavu, k čemu může takto jednostranně podaná reportáž vést,” uvádí pro server Romea.cz Marianna Kárníková, která se svým mužem ordinaci praktického lékaře vede od začátku dubna tohoto roku.
“Odmítáme přístup doktorů, kteří romské klienty bezdůvodně odmítají. Rozhodli jsme se na to upozornit a nebudeme ustupovat ani vyhrožování nebo nadávkám ostatních obyvatel Chebu. Romové totiž nemají skoro šanci, kam jinam za lékařskou pomocí jít. Svůj záměr jsme oznámili jak na Karlovarském kraji, tak u pojišťoven,” vysvětluje Mgr. Kárníková důvody, proč se v ordinaci zaměřují na romské pacienty.
Podle vyjádření Marianny Kárníkové to ale neznamená, že by přijímali výhradně romské pacienty: “Naše klientela je skutečně různorodá. Máme samozřejmě i neromské pacienty nebo pacienty z vietnamské komunity.”
“Jsme zděšení z nenávistných reakcí takového množství obyvatel Chebu. Nedávno nám třeba rozkopali dveře do ordinace a museli jsme proto na několik lidí podat už i trestní oznámení. V čekárně slycháme hodně hrubé rasistické nadávky směrem k Romům … Ta nevraživost a xenofobie mnoha místních je prostě strašná,” reagoval na situaci MUDr. Kárník.
Server Romea.cz se pokusil získat vyjádření regionálního štábu TV NOVA. Ten potvrdil, že reportáž v ordinaci Kárníkových dnes natočili, ale podrobnosti k obsahu reportáže a kdy se bude vysílat odmítli sdělit.
V případě, že jste se stali obětí diskriminace u lékaře, je možné si stěžovat, nejlépe písemnou formou, u vedoucího zdravotnického zařízení, případně se s podnětem k zahájení správního řízení můžete obrátit na krajský úřad. S podnětem se můžete obrátit také na zdravotní pojišťovnu a pokud nekoná, tak na Ministerstvo zdravotnictví, nebo se žalobou k soudu. Bezplatnou právní pomoc obětem diskriminace poskytuje například veřejná ochránkyně práv, která navázala spolupráci se sdružením Pro bono aliance, které vybraným obětem diskriminace zprostředkovává bezplatnou právní pomoc.