Kvůli rekonstrukci domu si musí Romové v Děčíně hledat nové bydlení, na běžném trhu s byty nemají šanci
Do konce března příštího roku vystěhuje město Děčín všechny nájemníky z domu bývalé základní školy. I přesto že se jedná o družstevní byty ve vlastnictví města Děčín, tak se nájemníci musí vystěhovat bez jakékoliv náhrady.
Důvodem ukončení smluv s nájemníky je celková rozsáhlá rekonstrukce domu financovaná dotací z energetické úspory v bytových domech. Po skončení rekonstrukce by měl dům dále sloužit jako dům bytový, ale není jasné, zda se tam budou moci stávající nájemníci vrátit. Původně se měly rodiny vystěhovat už do začátku prosince, následně dobu město Děčín prodloužilo do konce března.
“Statutární město Děčín nemá žádné volné byty, které by těmto nájemníkům mohlo v současné době nabídnout,” uvedl Martin Kříž z odboru místního hospodářství z děčínského magistrátu. “Nájemníci si byli při každém podepisování smlouvy vědomi toho, že nájemní smlouva je uzavírána pouze na dobu určitou, tzn. že končí uplynutím sjednané doby a nemusí být prodloužena,” pokračoval pro server Romea.cz Kříž.
Jeden z mnoha nájemníků, který se díky tomuto ocitl v tíživé životní situaci, je Petr Kováč. V domě bydlí se svou rodinou sedm let. Několik let pracoval jako sociální pracovník a poté jako městský policista. Zdraví ho však dostalo do invalidního důchodu.
VIDEO
Je velmi pravděpodobné, že většina nájemníků po nějaké době skončí v jedné ze sociálně vyloučených lokalit, protože většinu tvoří Romové, kteří mají na běžném trhu s byty mají téměř nulovou šanci. Další bariérou pro ně může být novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, ta umožňuje městu vydání tzv. opatření obecné povahy, která omezí doplatek dávky na bydlení v určené lokalitě.
I přesto že město má všechny tyto informace a spolupracuje s Agenturou pro sociální začleňování, nabízí těmto lidem, kteří jsou ohroženi bezdomovectvím, pouze běžně dostupné sociální služby.
Lokální konzultant pro Děčín a vzdálenou podporu z Agentury pro sociální začleňování Daniel Vališ tvrdí, že sociální pracovníci pomáhají lidem s hledáním nového bydlení.
“Je pochopitelné, že stávající nájemníci mají obavy. Pro chudé Romy, kterých je na dané adrese většina, není snadné sehnat byt na otevřeném trhu. S hledáním náhradního bydlení jim pomáhají sociální pracovníci magistrátu a OSPOD ve spolupráci s ÚP ČR a neziskovými organizacemi. Pomoc je koordinována v rámci skupin komunitního plánování,“ uvedl pro server Romea.cz Daniel Vališ.
Petr Kováč však tvrdí, že mu nikdo s hledáním nového bydlení nepomáhá. “Po celou tu dobu jsem pracoval, to už oni v potaz neberou. Pro město jsem udělal kus práce. Teď když je člověk nemocnej, má dvě závažné nemoci, které mě ohrožují na životě, tak město jako by mě neznalo, jako bych byl nějaký přistěhovalec a nepomůže mi,“ uvedl pro server Romea.cz Kováč.