Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Kladno chce lidi z vyhořelé ubytovny vystěhovat pryč, město má málo ubytovacích kapacit. Proč?

24. dubna 2019
Čtení na 5 minut
Ubytovna Na Kopečku ve starých Kročehlavech v Kladně (FOTO: Jindra Kodíček)

Vztahy mezi vedením kladenské radnice a opozicí se vyostřily kvůli vyhořelé ubytovně. Její obyvatelé našli dočasný azyl ve školní tělocvičně, ale stěžují si na špatné hygienické podmínky a na to, že odpoledne musejí prostory opouštět. Radnice ale pro ně nemá volné byty a uvažuje o přesunu lidí do jiného města. Proti je někdejší primátor Milan Volf, jehož protiromská politika může zčásti i za nedostatek ubytovacích kapacit v Kladně. Informuje o tom server idnes.cz.

Ve složité situaci se ocitla polovina z přibližně devadesáti sociálně slabých obyvatel soukromé ubytovny v Doberské ulici v Kladně, která v polovině dubna po hře dětí s ohněm vyhořela. Den před velikonočními svátky stavební úřad na základě posudku statika a hasičů rozhodl o jejím vyklizení z bezpečnostních důvodů. Rodinám z ubytovny přitom hrozilo, že skončí na ulici.

Město jim proto ve čtvrtek poskytlo dočasné ubytování ve stavebně oddělené tělocvičně Základní školy v Moskevské ulici a dvěma invalidům v domově pro seniory. Někteří lidé už v úterý začali tělocvičnu opouštět. Dnes by odtud měli odejít i zbývající.

Z náhradního domova nejsou lidé z ubytovny příliš nadšeni. Stěžují si na hygienické podmínky ale i na to, že musejí tělocvičnu od jedné do čtyř hodin odpoledne opustit. Server idnes.cz informoval o tom, že důvodem odpoledního opuštění tělocvičny je školní výuka. Podle informací Jakuba Václavoviče z Kladna pro Romea.cz v tělocvičně odpoledne probíhal úklid a sanitace. 

Magistrát se jim postupně snaží najít jiné ubytování. Jednou z možností jsou ubytovny v Praze, o dalších variantách radnice jedná například s krajským úřadem. Ubytovacích kapacit v Kladně je totiž nyní velmi málo.

Přesun do jiného města se rodinám nelíbí. Znamenalo by to pro ně další komplikaci nejen kvůli dojíždění do práce, ale i kvůli dětem, které v Kladně chodí do školky, nebo školy.

Opoziční Volbě pro Kladno se kroky nynějšího vedení města nelíbí. Řešení situace lidí ze sociální ubytovny, kterou si “sami její obyvatelé podpálili,” je podle jejího předsedy Milana Volfa (VPK) na úkor ostatních obyvatel. To primátor Kladna Dan Jiránek (ODS) odmítá. „Město pro kvalitní život poznáte tak, že když přijde krizová situace, dokáže se o své občany postarat. Bez ohledu na to, zda vyhořel panelák či ubytovna,“ říká Jiránek.

Přesun obyvatel ubytovny do školní tělocvičny a domova pro seniory je však podle Volfa bezprecedentní záležitostí. „Domov pro seniory není krizové centrum, nemůže tak ani ze zákona sloužit. Přesto zdarma zajišťuje stravování i ubytování obyvatelům vyhořelé ubytovny na úkor svých klientů. Nedávno opravená tělocvična bude mimo provoz řadu dní, žáci do ní nesmějí. Místo, abychom se bránili přílivu nepřizpůsobivých, stává se Kladno doslova zaopatřovacím ústavem pro tuto komunitu,“ konstatuje Milan Volf.

„S ubytovanými lidmi jsme zatím žádné potíže nezaznamenali. Za devětadvacet let své praxe jsem se s touto situací setkala poprvé. V každém městě jsou školy pro podobné účely zařazeny do krizového plánu,“ říká ředitelka školy.

Milan Volf v akci

Proč je v Kladně málo ubytovacích míst? Může za to i bývalý primátor Milan Volf coby někdejší kladenký primátor, který dnes brojí proti Romům z opozičních lavic.

V Kladně k vyloučeným lokalitám patřil třeba bývalý Masokombinát, který byl v havarijním stavu. Město vypracovalo projekt, na jehož zkladě měla tato lokalita nárok na 250 milionů korun. Město ale přidalo k Masokombinátu sídliště Kročehlavy. Naoko tak splnilo podmínku pomoci romské komunitě ohrožené sociálním vyloučením a zároveň získalo peníze na opravu panelových domů na sídlišti. Na romskou ubytovnu tak zbyly zhruba 3 miliony korun. Masokombinát však Kladno poté nechalo zbourat.

V roce 2015 došlo k zavření fungující ubytovny zvané Merkur ve Vašatově ulici. Tehdejších 47 obyvatel domu se rozptýlilo do jiných kladenských ubytoven. Město pod Volfovým vedením chtělo budovu odkoupit za 18 milionů, přičemž důvodem odkupu prý mělo být zrušení ubytovny. Ovšem vzhledem k tomu, že majitelé ubytovnu před samotným odprodejem sami zrušili, město od takové ceny ustoupilo. V půlce roku 2017 byla zahájena rekonstrukce Merkuru, do loňského roku se ale s objektem nic výraznějšího nedělo a teprve v říjnu 2018, pár dnů po komunálních volbách a chvíli před jmenováním nového zastupitelstva, Volf podepsal nevypověditelnou smlouvu o pronájmu. Kladno si objekt pronajalo na deset let za zhruba 7 milionů korun. V místě mělo vzniknout nové infocentrum a Czechpoint – navzdory tomu, že nedaleko obě taková pracoviště už existují. 

Zastupitelé Kladna z tehdejší koalice Volba pro Kladno, ANO 2011 a KSČM na konci roku 2016 odsouhlasili koupi bývalého kina Oko, v němž ovšem byla ubytovna. Cena byla stanovena na 36,5 milionu korun. Záměrem podle vedení radnice byla rekonstrukce budovy a vznik prostor pro různé kulturní a společenské akce. Opozice byla tehdy ostře proti záměru budovu koupit. I tehdy byl primátorem Volf, tentokrát již za Volbu pro Kladno (dříve ODS). Budova, která je navíc památkově chráněná, je dodnes neopravená a v dezolátním stavu. Volf důvod odkupu obhajoval i tím, že budovu zničili Romové a „nepřizpůsobiví“.

Přizpůsobivý politik

Ten samý Volf coby primátor skončil již v roce 2004 ve vazbě kvůli podezření z nezákonné podpory kladenského hokejového týmu – město měl připravit o 41 milionů korun. Díky svému bezproblémovému chování a plnění všech zákonných norem byl o něco později znovu zvolen primátorem.

V roce 2015 Volf řekl, že obyvatele vyloučených lokalit přemístit do běžných bytových domů nelze: „Integrovat tyto lidi do společnosti lze velmi obtížně. Pokud pro ně vyčleníme jakýkoli objekt, budeme nařčeni, že vytváříme ghetta. A integrace mezi slušné lidi? Omlouvám se, ale jedině přes mou mrtvolu. Tohle jim nemůžeme udělat…“.

Jindy veřejnosti sdělil: „Neotevřeme hranice, aby do Kladna chodili všichni nepřizpůsobiví,“ nebo „pokud bude dávku potřebovat slušný Kladeňák, vykomunikujeme to s úřadem práce“.

Kladno nedávno vyhlásilo pro území celého města bezdoplatkovou zónu (bez nároku na doplatku na bydlení). Tuto vyhlášku zrušil kraj. 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon