Kameny zmizelých ve Valašském Meziříčí: 15 dlažebních kostek připomíná oběti holokaustu
Kameny zmizelých nově připomínají oběti holokaustu i ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Při procházce městem mohou lidé narazit na 15 dlažebních kostek se jménem jedné z obětí nacistického režimu, datem narození a také místem násilné smrti v koncentračním táboře. Nacházejí se u míst, která před válkou obývaly židovské rodiny, sdělil dnes ČTK mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš.
Na osazení kamenů zmizelých spolupracuje Valašské Meziříčí se slovenským městem Čadca. Podle místostarostky Yvony Wojaczkové (ANO) osadili dnes členové rady města spolu s dětmi z mateřské školy Kraiczova čtyři kameny připomínající rodinu Hellerových v Sokolské ulici před místním gymnáziem.
“Jedná se o místo, které před násilným odsunem do Terezína obýval místní právník a předseda židovské náboženské obce s rodinou. Také dalších 11 kamenů rozmístěných po městě je připomínkou na naše židovské spoluobčany a zejména děti, jejichž život násilně ukončil nacistický režim,” uvedla Wojaczková.
V rámci projektu nazvaného Československé historické dědictví – kameny zmizelých dětí nechala valašskomeziříčská radnice už dříve zasadit u základních škol Křižná, Masarykova, Šafaříkova, Vyhlídka a Žerotínova deset stromů. Letos na jaře je doplnily takzvané Hvězdy smíření tvořené stejným počtem záhonů žlutých krokusů ve tvaru Davidovy hvězdy.
Památná místa související se životem židovských obyvatel Valašského Meziříčí a Čadce přiblíží také stručný tištěný průvodce a nové informační tabule. Chybět nebudou ani on-line workshopy pro žáky základních škol na české a slovenské straně zaměřené na historii židovských obyvatel v obou městech.
Tradici pokládání kamenů zmizelých před domy, ve kterých kdysi žily oběti holokaustu, založil v roce 1992 německý umělec Gunter Demnig. Jím navržené a do dlažby pokládané kameny jsou známy pod německým názvem Stolpersteine, tedy obrazně řečeno kameny, o které se má zakopnout. Po Evropě jsou jich už desítky tisíc. Kameny mají připomenout, že oběťmi holokaustu byli konkrétní lidé.